İsveç’te Tren Yolcuları Mikroçip Tren Bileti Kullanıyor

İsveç demiryolu işletmesi SJ, yolcuların kağıt ya da e-bilet yerine ele implante edilen mikroçip tren bileti kullanmasına olanak sağlıyor.

0
1161
İşveç'te tren yolcuları mikroçip tren bileti kullanıyor.
İşveç'te tren yolcuları mikroçip tren bileti kullanıyor.

Tren yolculuklarında en yeni uygulamanın e-bilet olduğunu mu düşünüyorsunuz? Peki ya tren bileti olarak biyometrik implant kullanmaya ne dersiniz? İsveç devlet demiryolu işletmesi SJ, yolcuların kağıt ya da e-bilet yerine ellerine implante edilen biyometrik bir çip kullanmasına olanak sağlayan ilk seyahat şirketi oldu. Şimdilik bu uygulama sadece halihazırda biyometrik implanta sahip kişiler tarafından kullanılabiliyor.

Springwise’ın haberine göre; 2015 yılından bu yana, İsveç merkezli bazı teknoloji firmaları, çalışanlarının eline mikroçip enjekte ederek çalışanların sadece bir el hareketi ile şirketin kafeteryasından içecek almak, kapıları açmak veya yazıcıyı çalıştırmak gibi işlemleri kolayca yapmasına imkan sağlamaya başladı. Bu minik çipler, mobil ödeme ve temassız kredi kartlarında da kullanılan NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisini kullanıyor. Bir okuyucu tarafından aktive edildiğinde, elektromanyetik dalgalar kullanarak iki cihaz arasında veri akışı sağlıyor.

SJ’nin bu yeni mikroçip tren bileti uygulamasında, müşteri ilk önce bir üyelik programına kaydoluyor ve üyelik numarası alıyor. Müşteriler daha sonrasında web sitesinden ya da mobil uygulama üzerinden normal şekilde bilet satın alıyor. Aynı zamanda biletin referans kodu olan üyelik numarası müşterinin çipine işleniyor. Böylece eğer çip hacklenirse, ele geçirilebilecek olan veri sadece üyelik numarası oluyor. İşveç devlet demiryolu işletmesi SJ, şu anda yaklaşık 3.000 kişinin seyahat için mikroçip bilet kullandığını söylüyor. SJ basın görevlisi Stephen Ray, BBC’ye verdiği röportajda; mikroçiplerin ileride kredi kartı ya da ev araba anahtarı gibi pek çok şey yerine kullanılacağını öngördüğünü belirtti.

Sizce hayatı kolaylaştırmak için de olsa insan vücuduna mikroçip yerleştirilmesi kişisel verilerin korunması açısından bir ihlal midir?

Web sitesi: sj.se

[benzer]Benzer Girişim: Hacklenemez Biyometrik Kripto Anahtarı[/benzer]