İyi Alışkanlıklar Kazandıran Mini Robot

Davranış izleme cihazı MOTI, sahibi ile duygusal bağ kurarak sahibinin iyi alışkanlıklar kazanmasına yardımcı oluyor.

0
759

Daha önce bir yazımızda kötü alışkanlıkları yok etmek için şok terapisi kullanan bileklik Pavlov’u konu edinmiştik. Springwise’ın haberine göre, şimdi MOTI adında yeni bir girişim, daha insancıl bir yaklaşım benimseyerek sahibi ile duygusal bağ kuruyor ve sahibinin iyi alışkanlıklar kazanmasına yardımcı oluyor.

Davranış izleme cihazı MOTI, kullanıcıların onunla gerçek bir bağ kurması amacıyla sanal bebek benzeri bir stilde tasarlanmış. Cihazı kullanmaya başlamak için kullanıcı, kazanmak ya da değiştirmek istediği bir alışkanlık seçiyor. Aralarında diş fırçalamak, kitap okumak ya da spora gitmek gibi alışkanlıklar var. Görevini yerine getirdiği zaman basitçe mini robot MOTI’nin düğmesine basıyor. MOTI ise sahibine mutlu sesler ve ışıklar ile karşılık veriyor ve böylece sahibi ile arasında duygusal bir bağ oluşturmayı amaçlıyor.

MOTI sahibinin başarısının sembolik bir göstergesi olarak sürekli göz önünde olmalı. Bu konuda yapılan mobil uygulamalar çoğunlukla kullanıcılarına görevlerini tamamlamaları için başarısızlıklarını kısa metinler ile hatırlatıyor ve bu uyarı metinlerini silmesi ya da göz ardı etmesi oldukça kolay oluyor. MOTI ise sahibi ile duygusal bir bağ kurarak daha insani bir yaklaşım sergiliyor. Duygusal şantaj yöntemini kullanan cihaz, sahibi hedefini gerçekleştiremediğinde öfkeli bir uğultu çıkararak ya da üzgün bir ses ile tepki veriyor. Zaman içinde bu taktiklerden hangilerinin kullanıcı üzerinde etkili olduğunu öğreniyor ve kişiye özel tepki vermeye başlıyor.

Bu cihazı denemek isteyenler biraz beklemek zorunda kalabilir. “Aşırı talep” nedeniyle ilk parti gönderimleri için kayıtlar durdurulmuş durumda. Yine de muhtemel bir ikinci parti için isminizi yazdırabilirsiniz. Erken sipariş ile cihaz 65 USD’ye geliyor. Bu girişim hala çeşitli platformlar üzerinden yatırımcı arayışına devam ediyor. Nasıl çalıştığını öğrenmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İnsanların günlük hayatlarındaki alışkanlıkları düzenlemesi için kullanılabilecek yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: moti.io