“Kara Kutu” görevi gören bisiklet kaskı

0
1772
Bisiklet Kaskı - Helmet Of Justice

Helmet of Justice (Adalet Kaskı) adlı inovatif bisiklet kaskı, çarpışma anında etrafındakileri 7 farklı kameradan kaydederek çarpıp kaçmalara karşı önlem alınmasını sağlıyor.

Texas merkezli mobil uygulama firması Chaotic Moon çalışanlarından biri işine gelmek üzere bisikletle yola koyuluyor. Yolda bisikletiyle giden kişiye trafik kural ihlali yapan bir otomobil sürücüsü çarpıyor ve ardından arkasına bakmadan olay yerinden kaçıyor. Kanıt yetersizliğinden olaya karışan araç bulunamıyor. Bu olaydan ilham alan Chaotic Moon ekibi ise bu gibi durumlar için yeni bir bisiklet kaskı geliştirmeye karar veriyor ve ortaya Helmet of Justice çıkıyor.

Üzerinde bulunan 7 küçük kamerayla 360 derece görüş alanı sağlayan yeni girişim Helmet of Justice, 2 saate kadar video kayıt edebiliyor. Herhangi bir çarpışma anında kask, darbeyi algılayarak kameraları devreye sokuyor ve etrafta bulunan herşeyi 360 derece kaydederek kanıt olarak saklıyor. Bu sayede çarpıp kaçma durumlarında kural ihlali yapan araç, araç plakası ve araç kullanıcısı kayıt altına alınmış oluyor. Yakın zamanda raflarda yerini alacak olan Helmet of Justice isimli inovatif bisiklet kaskının tahmini satış fiyatı ise 300 USD.

Raporlara göre her yıl sadece ABD’de 600‘ün üzerinde bisiklet kullanıcısı, motorlu araç sürücülerinin ihlalleri yüzünden hayatlarını kaybediyor. Kask sayesinde ihmalkar kişiler adalete teslim edilerek bu sayı belki biraz olsun azaltılabilir. Yolları daha güvenli kılacak yeni iş fikirleri düşünebiliyor musunuz?

Web sitesi: www.chaoticmoon.com