Karbon Ayak İzini Dengeleyen Kilitli Ayakkabı Bağcığı

El yapımı ürünler ile doğanın ilişkisini yeniden ele alan tasarım stüdyosu UNDO Labs, karbon ayak izini dengeleyen kilitli ayakkabı bağcığı tasarladı.

0
1175

Ayakkabı, üretiminde kullanılan ham maddeler ve üretim sürecinin yoğunluğu nedeniyle doğaya zarar veren giyim malzemelerinin başında geliyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün bir araştırmasına göre, standart bir ayakkabı 13kg CO2 karbon ayak izi bırakıyor. Dünyada yılda 25 milyar ayakkabı satılmakta ve bu küresel ayakkabı endüstrisinin neden olduğu karbon ayak izi çok fazla miktarda. İşte bu yüzden Türkiye’den bir startup ayakkabı endüstrisinin neden olduğu karbon salınımını azaltmak için bir girişimde bulundu ve kilitli ayakkabı bağcığını tasarladı. New York ve İstanbul’da merkezi bulunan UNDO Labs, insan yapımı ürünler ile doğanın ilişkisini yeniden ele alan bir tasarım ve inovasyon stüdyosu olarak çalışıyor. İlk ürünleri UNDO Laces yani, eski düz ayakkabı bağcıklarına yenilikçi bir yaklaşım sunuyor.

Bir çift UNDO Laces kilitli ayakkabı bağcığı aldığınızda, UNDO Labs sizin yerinize bir rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ya da ağaçlandırma projelerinden karbon dengeleme kredileri satın alarak bir çift ayakkabının neden olduğu karbon ayak izini dengelemiş oluyor. Eğer dünyada herkes sahip olduğu her bir ayakkabı için bir çift UNDO kilitli ayakkabı bağı alırsa, ayakkabı endüstrisinin karbon ayak izi dengelenmiş olacak.

Dünyaya yarar sağlayacak bir ürün yaratmanın yanı sıra estetik bir bakış sunmak ve ayakkabı bağı gibi basit bir ürüne işlevsel bir yenilik getirmek istemişler. Bağcığın her iki ucunda bulunan mıknatıslar sayesinde bu bağcığı kullanmak ve yenisi ile değiştirmek oldukça pratik. Kapalı döngü yani kilitli bağcık tasarımı ürünün üretim döngüsünü kapamayı ve sürdürülebilir hale getirmeyi temsil ediyor. Böylece amaçlarının da görsel bir tezahürünü sunuyorlar. Birçok rengi bulunan bu bağcıkları kullanarak her seferinde yeni bir görünüş elde edebilirsiniz.

Kilitli bağcıkları, fiyatına karbon dengeleme maliyeti de eklenmiş olarak şu an Kickstarter üzerinden fon topluyor. Fonlama kampanyasının bitmesine henüz 4 gün var ama şimdiden amaçladığı fonu elde etmiş durumda. İsteyenler Kickstarter üzerinden 11 USD’ye bu bağcıkların ön siparişini verebilirler. Piyasaya çıktığında fiyatı 18 USD olacak. Daha ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Fiyatının içine karbon dengeleme maliyeti katılabilecek yeni inovatif ürünler aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: undolabs.com