Kasırgaya Dayanabilen Modüler Barınak

Modüler barınak HUSH2, bir kasırga durumunda 7 dakikada 5 kişinin barınabileceği bir sığınak haline geliyor.

0
812

İngiliz Ekstremis Technology şirketi, kasırga felaketlerinden sonra kalıcı konutlar inşa edilene kadar 5 kişinin kalabileceği barınaklar üretiyor. Springwise’ın haberine göre; bu şirketin son ürünü HUSH2 modüler ahşap ev, herhangi bir özel beceri ya da alet gerektirmeden 2 saatten az bir sürede kolayca inşa edilebilen, neme ve suya dayanıklı kontrplaklardan oluşuyor. Bu ürünü diğer benzer tasarımlardan ayıran ise, bu modüler barınak aynı zamanda sadece 7 dakikada saatte 320 km kasırga şiddetinden koruyabilecek bir sığınak haline gelebiliyor.

Ne yazık ki bu tarz bir sığınağa çok ihtiyaç var. Yaklaşık 30 ile 50 milyon arası insan bir doğa felaketi ya da savaşlar nedeniyle evlerinden oldular ve barınağa ihtiyaçları var. 2010 Haiti depreminden sonra 135.000 geçici barınağa ihtiyaç duyulmuştu. Extremis Technology şirketi şu an Dominik Cumhuriyeti’ne yapılacak yerleştirme için kitlesel fonlama sitesi Crowdcube üzerinden finansman arıyor. HUSH2 ürünü hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha önce sitemizde demonte halde gelen ve tek bir dokunuş ile kendi kendini monte ederek masa haline gelen The Pragrammable Table ile ilgili bir haber paylaşmıştık. Buna benzer bir teknoloji kullanılarak, felaketler nedeniyle evsiz kalmış insanların yardımına koşabilecek yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Web Sitesi: extremistechnology.com