Kazaları Önlemek İçin Uyarıcı Görevi Gören Kulaklık

Kazaları önlemek içi uyarıcı görevi gören kulaklık Canaria, astronotların fiziksel ve çevresel durumunu gözlemleyerek uyarıda bulunuyor.

0
861

Astronotlar, pek çok sağlık ve güvenlik riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu yüzden uzay endüstrisi her zaman yenilikçi güvenlik önlemlerine ihtiyaç duymaktadır. Londra merkezli bir şirket tarafından geliştirilen ve adını madencilerin güvenlik için madenlerde kullandığı kanaryalardan alan Canaria, astronotların başına gelebilecek kazaları önlemeye yardımcı olmak için hem güvenlik hem de uyarı aracı olarak tasarlanmıştır. Prototip, kullanıcı çevresindeki karbondioksit seviyelerini izleyebiliyor, kullanıcının yorgunluğunu değerlendirebiliyor ve acil bir durum oluştuğunda uyarı gönderiyor.

İşitme cihazı gibi kulağa takılan cihaz, hemen hemen sürekli bir güç kaynağına sahip olmasını sağlayan kablosuz bir şarj sistemine sahip. Sistem, birincil cihaz gücünün harici olarak verilmesini sağlıyor ve aynı zamanda daha küçük bir bataryayı sürekli veri toplama ve aktarımının gerçekleşmesini sağlamak için bir tampon olarak kullanıyor.

Canaria kulaklık, kazaları önlemek için etrafı izliyor ve kullanıcıyı uyarıyor.
Canaria kulaklık, kazaları önlemek için etrafı izliyor ve kullanıcıyı uyarıyor.

Springwise’ın haberine göre, cihazın boyutunu daha da küçültmek için şirket; aynı çip üzerinde yer alan bir bluetooth ve işlemci sistemi geliştirdi. Nabzı ve kükürt dioksit seviyelerini ölçmek için, çip kullanıcının kulak arkasında yer alan damarlarına kızılötesi LED lamba sinyalleri göndermektedir. ABD ve PCT patentlerine sahip olan Canaria kulaklık, uzay için tasarlanmış fakat Dünya’da da orduda, dağcılıkta,madencilikte, kimyasal fabrikalarda vb. pek çok alanda kullanıma uygun. Bu yenilikçi girişim, 2016 yılında Global NASA Uzay Uygulamaları Yarışması’na katılarak “Donanımın En Verimli Kullanımı” ödülünü almıştır.

Kişilerin güvenlik konusunda teknoloji kritik bir rol oynamaktadır. Daha önce bu alanda akıllı kişisel güvenlik cihazı Revolar ve uyuklama anında sürücüyü uyarak güvenlik sistemi DSS’in haberlerini paylaşmıştık.

Kişisel güvenlik önlemlerinde teknolojik girişimlerin önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?