Kendi enerjisini üreten kahve standı

0
2467

[dropcap]K[/dropcap]endi enerjisini üreten dijital kamera yakın zamanda bahsettiğmiz inovasyonlar arasındaydı. Şimdi de enerji sorununa farklı bir bakış ile çözüm üreten yeni bir konseptten bahsedeceğiz. İngiltere’de üretilen Velopresso, her tür çeşit kahve satışı yapılabilen 3 tekerlikli bir bisikletin üzerine inşa edilmiş stand. Velopresso‘yu diğer taşınabilir standlardan farklı kılan özelliği ise kahve yapımı için gerekli olan enerjiyi üretebilecek bir yapıya sahip olması.

Karbon salınımını minimuma indirmeyi amaçlayan Velopresso isimli kahve standı; pedalı çevirildiğinde açığa çıkan kinetik enerjiyi, kahvenin yapımı ve suyun ısıtılmasında kullanılacak olan enerjiye çeviriyor. Stand içerisinde herhangi bir motor olmadığından dolayı cihaz son derece sessiz çalışıyor.

Enerjisini kendi üreten stand 3 tekerlekli bir bisikletin üzerine oturtulduğundan dolayı, gerekli görülen durumlarda rahat bir şekilde istenilen noktaya taşınabiliyor. Standın prototipi üretilmiş olmasına karşın henüz satışa sunulmamış. Standa sahip olmak isteyen kullanıcılar Haziran ayından itibaren ön sipariş vermeye başlayabilirler.

Stand hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki videoyu izleyerek ön fikir sahibi olabilirsiniz.

Sizin de aklınızda enerji sorununa çözüm getirecek yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: velopresso.cc