Kitap Okumayı İhmal Edenlere Tweet Atan Akıllı Kitap Ayracı

Brezilya merkezli Penguin-Companhia’nın Tweet For a Read kampanyasıyla, aldıkları romanı okumayı ihmal edenlere yeniden okumaya başlamaları için hatırlatma tweeti atan bir akıllı kitap ayracı geliştirildi.

0
2656

Geleneksel romanlar yazan yazarlar için okuyucuların ilgisini çekmek her zaman zor olmuştur, hatta bu iş internetin en çok dikkat dağıtan meşgale olduğu şu zamanlarda daha da zor hale gelmiştir. Akıllı telefonlar ve internet, okumayı engelleyen en önemli dikkat dağıtıcılar olarak kütüphanemizdeki yarıda bırakılmış kitapların okunmasına engel olmaktadır.

Tweet For a Read kampanyasıyla birlikte okuyucunun son zamanlarda kitabı açıp açmadığını denetleyen ve eğer açmadıysa bir hatırlatma tweeti gönderen bir akıllı kitap ayracı geliştirildi. Brezilya’nın Penguin-Companhia yayınevi tarafından geliştirilen bu ayraç; bir ışık sensörü, zamanlayıcı ve Wi-Fi özelliği bulunan bir minyatür bilgisayarla donatılmış. Işık sensörü kitabın ne zaman kapatıldığını denetlerken, zamanlayıcı da kitabın kapağının kapatılmasının üzerinden geçen süreyi sayıyor.

Eğer okuyucu kitabı bir haftadan uzun bir süredir açmamışsa, yazarın Twitter hesabından okuyucuya yeniden okumaya başlamasını hatırlatan bir tweet atılıyor. Her tweet, yazarın tarzında veya söz konusu kitaptan ilgili ifadeler kullanılarak oluşturuluyor.

Bu proje sosyal medya tarafından dikkati dağılanların, kendilerine zaman yaratıp kitap okumanın keyfini çıkarmak için bir hatırlatma olarak kullanabilecekleri bir platform. İnovatif kampanya sayesinde aynı zamanda yazarlar da atılan tweetlerden kitaplarının ne kadar okunduğu bilgisini alabiliyorlar. Akıllı kitap ayracının nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak görmek isteyenler yukarıdaki videoyu izleyebilir.

Bastıkları kitapların dikkat dağıtan nedenlerden dolayı bir kenara bırakılmasını önlemek için yayıncıların teknolojiyi kullanabilecekleri başka girişimler aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: agenciamood.com.br

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Hareket halindeyken okumayı kolaylaştıran cihaz[/quote_box_center]