Yeni bir ürün üretimi artık sermayenizi riske atmanızı veya evinizi ipotek ettirmenizi gerektirmiyor. Kitlesel fonlama platformlarını kullanmak yeni fikrinizi test etmek, doğrulatmak ve geri bildirim almanın yeni bir yoludur.  Büyük miktarda yatırım yapmadan, sermaye ve enerji harcamadan önce Kickstarter ve Indiegogo gibi kitlesel fonlama platformlarında fikrinizi paylaşabilir ve piyasanın istediği bir şey olup olmadığını hızlıca görebilirsiniz.

Crowdfunding kökenleri yıllar önce Mozart ve Beethoven tarafından popüler yapılan destekçi iş modeline dayalıdır. Bu besteciler ürünlerine sponsor olan, konser biletlerini satın alan veya mülklerinde özel performanslara çağıran küçük bir grup desteçi sayesinde geçimlerini sağladılar. Teknoloji ise bu modelin 21. yüzyılda da uygulanabilmesini sağladı. Internet, dünyanın her yerinden destekçilerin ve ürün yaratıcılarının kitlesel fonlama platformu üzerinden iletişime geçmesini sağladı.

Ürün fikirleri için kendi kendini finanse etme ve kitlesel fonlama yöntemlerinin ikisini de deneyen Entrepreneur yazarı Terry Lin, neden kitlesel fonlamayı tercih etmemiz gerektiğine dair birkaç neden sunuyor:

1. Müşteri kazanmak için daha iyi bir yol

Yeni bir ürün fikri ile elde edilecek olan kar önceden aşağı yukarı tahmin edilebilir. Rakipleriniz online olarak neyi ne kadara satıyor kontrol edebilir ve Alibaba gibi herhangi bir sitede listelenmiş, üretime müsait benzer mallarla karşılaştırabilirsiniz. En zorlu kısmı aslında satın alacak müşteri bulmaktır. Kitlesel fonlama bu süreci tersine çevirerek daha ürününüzü piyasaya sunmadan müşteri kazanmanızı sağlar.

2. Fiyat oranlarını test etmek için daha iyi bir yol

Bir crowdfunding kampanyasında genellikle birden fazla ödül seçeneği vardır. Bu farklı fiyat oranlarını test etmenizi ve hangisinin piyasaya daha çok uyacağını görmenizi sağlar. Eğer kampanya başarıya ulaşmazsa, bu sizin teklif ettiğiniz değeri yanlış belirlediğinizin önemli bir sinyali olabilir. Bir kitlesel fonlama kampanyası yürüterek, piyasanın nasıl tepki verdiğini görebilecek ve aynı zamanda destekçileriniz ile iletişim kurup daha fazla geri bildirim alabileceksiniz.

3. Daha iyi envanter yönetimi ve tahmin

Satış veya talep üzerine hiçbir veri olmadan üretim için envanter tahmini yapmak karanlıkta dart oynamaya benzer. Hatta birden fazla tedarikçisi olan, kargo ve montaj gerektiren ürünlerde durum içinden çıkılmaz hale gelir. Ne kadar envantere sahip olacağınızı kestirmek için Crowdfunding iyi bir araçtır. Ayrıca tedarikçiler ile toptan satış pazarlığında size güvenilirlik ve üstünlük sağlar.

4. Pazara daha hızlı çıkış

Dikkat artık elde etmesi zor, kaybetmesi kolay ve avantaja dönüştürmesi ise çok daha zor bir unsurdur. Akıllı telefonlar, bloglar ve viral Youtube videoları yüzünden insanların dikkati kolayca dağılabiliyor. Eğer avantaj sağlayabileceğiniz varolan bir müşteri tabanı ya da topluluğunuz yoksa, büyük bir kitlenin dikkatini çekmek çok zaman alacaktır. Kitlesel fonlama insanların dikkatini vermesi ve çabanızı desteklemesi için neden sunar. Kampanya sonlarına doğru blog yazarları, etkilediğiniz isimler ve müşterileriniz ile anlamlı ilişkiler kurmuş olacaksınız. Oluşturduğunuz bu portföy bir sonraki kampanyanız, gelecekteki ürünleriniz ya da ürünlerinizi satacağınız web sitesi için bir itici güç olabilir.