Konuşmaları Not Alan Masa

New York Times R&D Labs toplantı sırasında konuşulanları kaydeden ve önemli kısımları not alan bir masa tasarladı.

0
655
Konuşmaları not alan masa Listening Table.

Teknoloji en basit günlük görevlerimizi bile kolaylaştırma yolunda güzel adımlar atıyor. Springwise’ın haberine göre; New York Times R&D Labs yeni bir tasarım konsepti olan Listening Table ile toplantıları daha akıcı hale getirmek için bir girişimde bulundu. Masa etrafına oturan kişilerin konuşmalarını kaydediyor. Merkezinde bulunan termal kameralara bağlı mikrofonlar sayesinde konuşulan her şeyi algılamanın yanı sıra kim tarafından söylendiğini de anlayabiliyor ve konuşmaların önemli kısımlarını not alıyor.

Hassas ses kaydı için özelliği kesinlikle önemli olsa da, bir yenilik olarak eski nesil güvenilir kayıt cihazına bir üstünlük sağlamıyor. Listening Table’a bu konuda avantaj sağlayan ise, konuşmanın önemli kısımlarını kaydetmesi ve geriye kalan boş konuşmaları silebilmesi oluyor. Masanın üzerinde kapasitif çizgiler bulunuyor. Bu çizgilere dokunulduğunda, masa kayıt sırasında bu kısma bir işaret koyuyor. Kayıt tekrar incelendiğinde, katılımcılar toplantıda konuşulan ve üzerinde durulan konuların üst düzey bir özetini ve ses kaydını bulabiliyor.

Tasarımcılar masayı işlevine uygun olarak basit bir estetikte tasarlamışlar. Tasarımın basitliği, kayıt ekipmanlarının önemi ve tüm özelliklerini kapatan basit bir açma/kapama düğmesi; tüm bunlar bilinçli yapılan tercihler. Bu tercihler, Listening Table’ı son zamanlarda endişe verici derecede artan gizli kayıt cihazlarından ayırmak için yapılmış.

Tasarımı konsepte bağlı olsa da ve yakın zamanda toplantılarda kullanılması pek mümkün gözükmese de içeriğin yanısıra anlamı da ölçebilen sensörler fikri oldukça heyecan verici. Nesnelerin interneti sayesinde zamanla evlerimize bağlantı özelliği olan daha çok cihaz girdiğinde daha da heyecan veren bir fikir olacaktır. Yukarıdaki videoyu izleyerek konuşmaları not alan masa hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Sizin de aklınızda hayatımızı kolaylaştıracak yeni iş fikirleri var mı?

[quote_box_center]Benzer iş fikri: LiveLight ile Video Klipler Sıkıcı Kısımlardan Arındırılıyor[/quote_box_center]