Evcil hayvan sahibi olanlar bilir, bir süre sonra canımız ciğerimiz, çocuğumuz gibi olmaya başlayan evcil hayvanlarımızın sağlığının bozulması bize uykusuz geceler bile yaşatabilir. Hayvan sahiplerinin evcil hayvanını takip edebileceği akıllı tasma yeni bir girişim değil, daha önce de GPS takibi yapan, hayvanın sağlık durumunu takip eden tasmalar piyasaya sürülmüştü. Springwise’ın haberine göre; şimdi Avustralya’dan Squeaker’in girişimi Buddy akıllı tasma konseptine LED ışıklandırma, coğrafi mevki sınırlama gibi yeni özellikler ekleyerek yeni bir tasma hazırladı. LED ışıklandırmalı akıllı köpek tasması Buddy, konum takip ve gıda tarama özellikleri sayesinde evcil hayvanınızın sağlık durumunu takip ediyor.

Akıllı tasma Buddy, köpek sahibinin telefonuna yüklediği mobil uygulamaya Bluetooth ile bağlanıyor. GPS özelliği sayesinde hayvan sahibi köpeği dışarıdayken onu takip edebiliyor ve mobil uygulama aracılığı ile coğrafi mevki sınırı belirleyerek, köpek bu sınırları geçtiğinde telefonuna bildirim alıyor. Köpeğin görünürlüğünü artırma amacıyla tasma LED ışıklarla donatılmış. İçinde bulunan ışıklandırma sensörü sayesinde Buddy, bulunduğu ortama göre ışığın parlaklığını kendi ayarlıyor ya da mobil uygulamadan hayvan sahibi de isteğine göre ayarlayabiliyor.

Hayvanın sağlık durumunu takip eden önceki akıllı tasmalar gibi Buddy’nin içinde de bir barkot okuyucu ve popüler köpek mamalarının veri tabanı bulunuyor. Bu sayede köpek sahibi, köpeğinin aldığı günlük kalorileri takip edebiliyor. Üç eksenli ivme ölçer sayesinde takibini yaptığı verilere günlük hareket ve uyku süresini de ekleyebiliyor. Verilerin bazıları tasma üzerinde de görülebilirken, hayvan sahibi tüm verilere mobil uygulama üzerinden ulaşabiliyor.

Kickstarter fonlama kampanyası oldukça ilgi görmesine rağmen Buddy maalesef hedeflediği fona ulaşamadı ve yakında ikinci bir Kickstarter kampanyası başlatacak. Köpeklere göre daha özgür davranması ile bilinen kediler için de benzer bir girişimde bulunulabilir mi?

Web sitesi: squeakerdogs.com

[benzer]Benzer girişim: Hayvanlar için lüks havaalanı terminali[/benzer]