Kullanıcısı yürüyüş yaptıkça beslenen sanal bebek

Wokamon, Çinlilerin geliştirdiği çocukları yürümeye ve egzersiz yapmaya teşvik eden bir sanal bebek uygulamasıdır.

0
2132

Küçücük bir ekranda yaşayan, devamlı karnı acıkan ve ilgi bekleyen, gerekli ilgiyi göstermediğinizde ölen, çocukluğumuzun küçük saçma Japon icadı oyuncağı Tamagotchi’yi (sanal bebek) hatırlarsınız. Bir dönemin elimizden düşürmediğimiz fenomen oyuncağıydı. Şimdi ise Çinliler Wokamon adlı uygulama ile sanal bebeği hayatımıza geri kazandırıyor. Bu sefer amaç çocukları egzersiz ve yürüyüş yapmaya teşvik ederek sağlıklı birer birey haline getirmek.

Springwise’ın haberine göre gelişen teknoloji ile çocuklar artık oyun alanlarını sokaklardan evlere, bilgisayar başına taşımaya başladılar. Bütün günü bilgisayar başında hareketsiz halde geçiren çocuklar, büyüyünce sağlıksız birer birey olmaya adaylar. Son zamanlarda çocukları tekrar eski aktif günlerine döndürmek için çeşitli girişimler yapılıyor. Daha önce sitede çocukların bilgisayar oyunlarıyla körelen hayal gücünü canlandırmayı amaçlayan Moff isimli akıllı bileklikten bahsetmiştik, Wokamon da çocukları besledikleri canlıyı hayatta tutmak için egzersize ve yürüyüşe teşvik eden bir uygulama.

Uygulamayı kullanan çocuk, ilk başta besleyeceği karakteri seçiyor. Uygulamadaki karakterler enerjiyle beslenen bir uzaylı ırkından oluşuyor. Kullanıcı yürüyüş yaptığı sürece, karakteri yaşamaya devam ediyor ve büyüyor. Fakat kullanıcı uzun süre hareketsiz kaldığında karakteri mutsuzlaşmaya başlıyor. Uygulama adımları saymak, yürüyüş zamanını hesaplamak, kat edilen mesafeyi ve yakılan kaloriyi ölçmek için akıllı telefonun ivmeölçerini kullanıyor. Sanal bebek Wokamon, kullanıcının bu bilgileri daha kesin elde edebileceği Fitbit, Moves, LedongLi gibi giyilebilir cihazlarla da uyumluluk gösteriyor. Kat edilen her metre karakterin değişik şekillerde “level” atlamasını sağlıyor. Çocuklar egzersiz yapmadıkları zamanlarda da karakterleriyle oynayabiliyor ve bu yolla kazandıkları kristallerle yeni bir karakteri oyuna dahil edebiliyorlar. Kullanıcılar aynı zamanda bu uygulamada arkadaşlarını da ekleyebiliyor ve gruplarında liderlik sıralamasındaki yerlerini de görebiliyor. App Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz Wokamon uygulamasının nasıl çalıştığını detaylı olarak yukarıdaki videoda bulabilirsiniz.

Çocukları daha aktif bireyler yapmak üzerine kurulu sizin de aklınıza gelen benzer girişimler var mı?

Web sitesi: http://www.wokamon.com/

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Nesneleri oyuncağa çeviren akıllı bileklik[/quote_box_center]