LiveLight ile Video Klipler Sıkıcı Kısımlardan Arındırılıyor

LiveLight ile video klipler otomatik makine öğrenimi ve geliştirilen algoritmadan faydalanarak sıkıcı kısımlardan arındırılıyor ve ilginç montajlara dönüştürülüyor.

0
2091

Bir zamanlar en iyi içeriği bulmak için saatlik arşiv görüntülerini taramanın nasıl bir şey olduğunu sadece film editörleri biliyordu. Artık akıllı telefonlar ve tüketici seviyesi kameralar sayesinde uzun videolar çekmek ve video klipler haline getirmek için düzenleme işi pek çokları için mümkün hale geldi.

Springwise’ın haberine göre Pensilvanya Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacılar, video makaralarını en ilginç klip montajlarına otomatik dönüştürmek için makine öğrenimi [1] ve algoritmadan faydalanan LiveLight’ı geliştirdi. Üniversitedeki bilgisayar bilimcileri aksiyonun az olduğu ya da tekrar eden çekimler gibi ilginç sayılmayan kısımları tarayan bir yöntem buldu. Geliştirici ekibe göre, algoritma görüntülediği her parçada sekansları karşılaştıran ve hangisini atıp hangisini tutacağına karar veren bir “öğrenen sözlük” kullanıyor. Örneğin; program akan bir trafiğin bulunduğu uzun bir çekimi, kısa bir klip haline getirecektir çünkü tekrar eden bir çekimdir. Ancak aynı çekimde bir kaza bu sözlükte yeni bir olay olarak tanımlanacak ve video klibe dahil edilecektir. Yukarıda girişim hakkında detaylı bilgi içeren bir video bulabilirsiniz.

Uzun bir videonun düzenlemesine saatlerini harcamak istemeyenler için LiveLight oldukça yararlı bir program. Bu program aynı zamanda güvenlik görevlilerine uzun süreler ekran başında oturmak zorunda kalmadan olağan dışı etkinlikleri gözlemleyebilme olanağı da sağlıyor. Düşük hızlı mobil veri kullanarak internete video yüklemek isteyenler de programın bu özelliğini kullanarak videonun boyutunu küçültebilir.

LiveLight’ın geliştirici ekibi, Google Glass gibi daha az düzenlenmiş kullanıcı ürünlerinin çıkışını öngörerek, bu piyasaya daha eğlenceli ve hızlı video klipler yaratmak için yeni araçlar sağlamayı umuyor. Amatör film yapımcılarının daha iyi içerik oluşturmasına yardımcı olabilecek yeni girişimler aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: cmu.edu

[1] Makine öğrenimi: Bilgisayarların algılayıcı verisi ya da veritabanları gibi veri türlerine dayalı öğrenimini olanaklı kılan algoritmaların tasarım ve geliştirme süreçlerini konu edinen bir bilim dalıdır. (Wikipedia)

[quote_box_center]Benzer Girişim: Kullanıcı Kontrollü Senkronize Video Kayıt[/quote_box_center]