Mağazaların anlık doluluk durumunu kontrol eden uygulama

0
1409
Anlık Doluluk Durumu

Sosyal ağların yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar, nerede oldukları ve neler yaptıkları dahil bir çok konuda kişisel bilgiyi arkadaşlarının beğenisine sunuyorlar. Kullanıcıların internet üzerindeki bilgileri arttıkça gün geçmiyor ki bu bilgilerden yararlanarak inovatif platformlar yaratan yeni uygulamalar türemesin.

Daha önce tanıttığımız Moovit, kişisel bilgileri kullanarak toplu taşıma araçlarının anlık konum bilgilerini kullanımımıza sunuyordu. Yine daha önce bahsettiğimiz Kozooo isimli inovatif iş fikri sayesinde belirli bir mekan canlı olarak izlenebiliyordu. Bugün tanıtacağımız yeni uygulama “Avoid The Shopping Crowds” ise sosyal ağlardaki kişisel bilgileri kullanarak mağazaların anlık doluluk bilgisini veriyor.

Avoid The Shopping Crowds (Alışveriş kalabalığından kaçının) sayesinde kullanıcılar, özellikle hafta sonları ve tatil sezonları gibi yoğun periyotlarda gitmek istedikleri yerin kalabalık olup olmadığını kontrol edebiliyorlar. Huzurlu bir şekilde, sıra beklemeden ve kargaşaya maruz kalmadan alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar kontrol ettikleri mağazanın doluluk oranına göre gidip gitmeme kararı alabiliyorlar. Uygulama ayrıca, verilerden yola çıkarak bir mağazanın çok kalabalık olduğunu düşünürse “boşver orayı, başka bir zaman gidersin” uyarısı veriyor.

Platform; sosyal medya üzerinden “check-in”leri, yüklenen fotoğrafları, konum bazlı tweetleri ve canlı kamera aktivitelerini analiz ederek her mağazananın ne kadar kalabalık olduğu bilgisine kesine yakın sonuçlarla ulaşıyor. Şimdilik sadece 4 mağaza için bu hizmeti sunan Hollanda merkezli uygulama, deneme aşaması sonunda Hollanda’daki tüm mağazaları platforma dahil etmeyi hedefliyorlar.

Uygulamanın yaratıcısı “They” kreatif ajansı; müzeler, kayak pistleri ve plajlar için de aynı uygulamayı yakın gelecekte aktif hale getirmeyi planlıyor. Yukarıdaki video uygulama ile ilgili daha fazla bilgi edinmenizi sağlayabilir.

Sosyal medya verileri kullanarak insanlar için yararlı yeni iş fikirleri geliştirilebilir mi dersiniz?

Web sitesi: www.they.nl