Marketlerdeki yöresel ürünler tüketiciler tarafından belirleniyor

0
1400
Yöresel ürünler - SuperBrugsen

Yöresel ürünler - SuperBrugsen

Yöresel lezzetleri tüketicinin beğenisine online olarak sunan Türkiye merkezli Lokum.com‘dan bir çoğunuz haberdarsınızdır. İnternet üzerinden alışverişin yanında, her yerde bulamayacağınız yerel ürünleri size en yakın marketten temin edebilmek ister miydiniz? Danimarka merkezli SuperBrugsen‘in yeni iş fikri sayesinde, tüketicilerin istekleri dikkate alınarak en çok talep edilen yöresel ürünler onlara en yakın marketlerde satışa sunuluyor.

Coop Danimarka’nın alt firması olan SuperBrugsen‘in web sitesine giren kullanıcılar, market raflarında görmek istedikleri yöresel veya yurt dışı menşeli ürünleri belirleyebiliyorlar. “Ürünler neden marketin raflarında yer almalı?” gibi sorulara verilen cevapları değerlendirip, talep oranını ölçen şirket; ürünü standartlara uygun bulursa müşterilerinin beğenisine sunuyor. Şirket bu şekilde 500 yeni yöresel ürünü 230 ayrı markette satışa çıkarmayı hedefliyor.

Yerelleştirilmiş bir örnek vermek gerekirse; müşteri Tokat yöresine ait “bez sucuk” ürününü ona en yakın marketten almak istiyor ve bunun için web sitesi üzerinden bir form dolduruyor. “Bu ürünü hangi marketin raflarında görmek istiyorsunuz?”, “Bu ürün neden raflarda yerini almalı?” gibi soruları yanıtlayan müşterinin formu inceleniyor. İncelenen formda yer alan ürün uygun görüldüğü takdirde raflarda yerini alıyor.

Büyük bir zincirin; küçük üreticileri desteklemesi ve tüketiciye aradığı ürünü bulması noktasında kolaylık sağlaması fikrini başarılı bulduk. SuperBrugsen‘in yeni inovatif girişimi umarız Türk girişimcilere de bir ilham kaynağı olur. Aklınıza perakende sektörü için yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: www.superbrugsen.dk