Mobil duş ünitesi su israfını önlüyor

0
1808
Mobil Duş Ünitesi

Su israfından kaynaklanan kıtlık dünyanın karşı karşıya kaldığı önemli sorunlardan biri. Fransız Geopack Industries bu konuda duyarlı davranarak inovatif bir duş ünitesi geliştirdi. Geopure isimli mobil duş ünitesi kişinin duş boyunca kullandığı suyu arıtarak tekrar kullanılmasını sağlıyor. Taşınabilir özellikte olan ünite çalışma enerjisini ise güneşten sağlıyor.

Geopure duş ünitesinin 50’şer litreye kadar su depolama kapasitesi olan 2 adet su tankı var. Duş musluğu açıldığından üst tanktaki su duş başlığından veriliyor. Kullanılan su ise arıtılmak üzere alttaki tanka gönderiliyor. Alttaki tankta arıtılan su tekrar üst tanka iletiliyor ve bu döngü sürekli devam ediyor. Depoya konulan 50 litre suyun bu döngü için tavsiye edilen kullanım ömrü ise 50 kez duş almaya yetecek kadar. 50 seferin sonunda suyun değiştirilmesi gerekiyor.

Ünitenin asıl amacı su israfını önlemek olsa da; cihazın aynı zamanda enerji israfının da önüne geçmek gibi bir hedefi var. Ünite ihtiva ettiği solar paneller sayesinde çalışması için gerekli olan enerjiyi güneşten elde edebiliyor.

Abu Dabi’de IDEX 2013 fuarında görücüye çıkan bu inovasyonun kurulum maliyeti ise 10.000 Euro civarında. Yukarıdaki video konsept hakkında daha detaylı bilgi veriyor (Fransızca).

İsrafı önlemek adına geri dönüşümü amaçlayan daha ne gibi yeni iş fikirleri geliştirilebilir dersiniz?

Web sitesi: geopure.fr