Mobil güvenlik farklı doğrulama yöntemleriyle sağlanıyor

0
1910

[dropcap]İ[/dropcap]novatif platformlar girişimcilerin fikirleriyle hızla artıyor. Kullanıcılar ise bu platformları kullanırken hesap oluşturmak durumundalar. Platformların sayısı çoğaldıkça oluşturulan hesaplar için belirlenen şifrelerin yönetimi gittikçe daha karmaşık bir hal alabiliyor. Özellikle güvenliğini düşünen kişiler oluşturdukları her hesap için farklı şifreler kullanmak isteyebiliyorlar.

Yakın zamanda web sitelerine şifresiz giriş sağlayan LaunchKey adlı uygulamadan bahsetmiştik. Şimdi ise yine benzer bir konsept ile karşımıza çıkan mobil güvenlik uygulaması PassBoard‘dan bahsedeceğiz. PassBan‘in yarattığı uygulamayı farklı kılan özelliği; cep telefonu üzerinden herhangi bir uygulamaya veya web sitesine giriş yaparken çeşitli doğrulama yöntemleri kullanıyor olması.

Beta versiyonuyla yayına giren PassBoard sayesinde kullanıcılar birden çok doğrulama yöntemi seçebiliyor. Bu yöntemler ses doğrulama, yüz doğrulama, hareket doğrulama ve konum doğrulama şeklinde olabileceği gibi tek kullanımlık şifre ile doğrulama da olabiliyor. Kullanıcı mobil bir uygulamaya erişmek istediğinde PassBoard devreye girerek, çevredeki duruma göre otomatikman bir doğrulama yöntemi seçiyor. Örneğin; eğer etraf karanlıksa sesle doğrulama, sesliyse yüzle doğrulama, hem sesli hem karanlık ise hareket veya tek kullanımlık şifre ile doğrulama gerçekleşiyor. Ayrıca kullanıcı her durumda istediği doğrulama yöntemini de seçebiliyor.

Özetle; PassBoard sayesinde kişisel bilgi ve uygulamaların dolup taştığı cep telefonları daha güvenli hale gelirken, karmaşık şifrelerin hatırlanamaması durumu sona eriyor.

Mobil güvenlik uygulaması Android cihazlar için ücretsiz olarak Google Play üzerinden indirilebilir. Yukarıdaki video inovatif uygulama hakkında daha detaylı bilgi içeriyor.

Mobil güvenlik konusunda aklınıza gelen yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: passban.com