Mobil Uygulama Bitki Hastalıklarını Tespit Ediyor

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları, bitki hastalıklarını tespit etmek için yapay zeka kullanan bir mobil uygulama geliştirdi.

0
1922
Mobil uygulama bitki hastalıklarını tespit ediyor.
Mobil uygulama bitki hastalıklarını tespit ediyor.

Her çeşit bitki, çevreye bağlı ya da çevreye bağlı olmayan uygunsuz durumlar nedeni ile yabani bitki hastalıklarına tutulabilir. Uluslararası Tropikal Tarım Enstitüsü (IITA) ve Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından kurulan bir araştırma ekibi, Doğu Afrika’da bitki hastalıklarını tespit etmek için yapay zeka kullanan bir mobil uygulama geliştirdi. İlk olarak, manyokla ilgili sorunları belirlemek üzere tasarlanan uygulama, ekibin Big Data in Agriculture yarışmasında elde ettiği 100.000 USD tutarındaki ödülle, bu uygulamanın yeteneklerini diğer kök, yumru ve muz hastalıklarının teşhisini de içerecek şekilde genişletmek için kullanılacak.

Springwise’ın haberine göre şu an arazi testi yapılan uygulamanın ilk sonuçları bitki sağlıklı görünse bile başarılı teşhisler göstermektedir. Cep telefonu mesajı servisi ile birleştirildiğinde, binlerce küçük toprak sahibi çiftçi artık öncekinden  çok daha hızlı tavsiyelere ve desteğe erişebilecek ve böylece hastalığın yayılmasını daha iyi engelleyebilecek.

Gıda güvensizliği, tüm dünyadan ülkeler tarafından karşılaşılan ve büyümekte olan bir sorundur. Bu tür teknolojiler şu anda daha önceden görüşlerini paylaşmaya imkanı olmayan çiftçilerden derinlemesine bilgi toplamak için kullanılmaktadır. Silikon Vadisi merkezli CropX, geliştirdiği mobil uygulama ile çiftçilerin su tasarrufu yapmasını sağlıyor. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Roots Up ise Gondar’da tarım ile geçinen çiftçi halk için inovatif ve düşük teknolojili tarım çözümleri üretiyor.

Çiftçiler için inovatif tarım çözümleri sunabilecek bir girişim fikri aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: news.psu.edu