Motosiklet kaskı camında navigasyon

0
2384

Motosiklet kullanırken varmak istediğiniz hedef noktaya ulaşmak için navigasyon kullanmak yararlı olabilir. Ancak rotanızı değiştirmek istediğinizde; yeni hedef konumu belirlemek için cihazınıza erişim sağlamak isterseniz, aracınızı sağa çekmeniz gerekir. Aksi halde sürüş güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz. Sesle kontrol edilebilen navigasyon sistemlerinde ise, özellikle hiç bilinmeyen yollarda sürekli olarak cihazı kontrol etme gerekliliği, hakeza sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu durumu sonlandırmak isteyen Rusya merkezli bir grup, camında navigasyon olan motosiklet kaskı projesine başladı.

[alert type=”success”]Benzer inovatif iş fikri: Kalp atış hızı ölçen bisiklet kaskı[/alert]

LiveMap adı verilen motosiklet kaskı, artırılmış gerçeklik kullanarak varılmak istenen hedef noktaya ulaşmada motosiklet sürücülerine kolaylık sağlıyor. Kaskın camında yer alan renkli ekranın yarı saydam olması sürüş güvenliğini artırıyor. Sürücünün hızını da algılayan kask, düşük hızlarda renkli haritayı ekranda gösterirken, yüksek hızlarda sadece minimalistik – renksiz fakat fonksiyonel bir ekran tipini sürücülerin karşısına çıkarıyor. LiveMap ile yolculuk yapmak isteyen sürücüler, motosiklet kaskı içerisine entegre edilmiş mikrofon sayesinde sesli komutta verebiliyor. Yukarıdaki videoyu izleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Henüz proje aşamasında olan bu ürün için gerekli yatırım miktarının bir kısmı devlet ve diğer kurumlar tarafından karşılanmış. Ancak projenin devam edebilmesi için daha yüksek miktarlara ihtiyaç duyulduğu belirtilerek fonlama sitesi olan IndieGogo‘da kampanya başlatılmış. Proejeye katkıda bulunmak isteyen okurlarımız aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir.

Sizin de aklınızda sürüş güvenliğini artıracağını düşündüğünüz iş fikirleri var mı?

Web sitesi: livemaphelmet