Müşteri Sadakati Oluşturmanın 6 Yolu

0
1640
Müşteri Sadakati

Müşteri Sadakati

Yeni satışlar yapmak veya büyük müşterilere ulaşmak her zaman cezbedicidir. Fakat bunu yaparken gözden kaçırılmaması gereken bir şey var: Halihazırda bulunan müşterileri – küçük oyuncular olsalar bile- elinizde tutmak işletmeniz için esas öncelikler arasında gelmelidir.

İşletmenin devamı için anahtar oyuncular devamlı müşterilerdir, sadık olanlardır. Müşteri sadakati oluşturmaya başladığınızı; verdiğiniz kaliteli hizmet sonrası gelecek olan “teşekkür ederim” sözlerinden anlayabilirsiniz. Daha garantili müşteri sadakati için ise bu 6 yolu gözden geçirmenizi öneririz.

Müşteri Sadakati Oluşturmanın 6 Yolu

1. Müşterileriniz onlar için ne yaptığınızı bilsin

Bunu gerçekleştirmek için müşterilerinize e-posta gönderebileceğiniz gibi biraz daha gayri resmi davranarak onlarla telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Hangi metodu kullanırsanız kullanın, esas nokta onlar için hangi mükemmel servisleri sunduğunuzu onlara söylemenizdir. Sürekli mükemmel işler yapıyor olsanız dahi, bunu müşterilerinize söylemez iseniz onlar hiçbir zaman bunun farkına varmayabilir.

2. Uzun süredir müşteriniz olanlara sık sık kişisel notlar gönderin

“Çalışma masamın başında oturuyordum nedense aklıma birden sen geldin. Hala eskisi gibi dünyayı gezmeye devam ediyor musun? Yeni bir bavula ihtiyaç duyarsan muhakkak ara beni, yeni modellerimiz geldi.”

3. Kişisel temas

Sesli mesajlar, e-postalar, sosyal ağlar iletişim için en kolay yollar fakat bu yollarla kurulan iletişimde kişisel temas eksikliği mevcuttur. Bu yolları sadece müşteriyle doğrudan konuşacağınızı bildirmek için kullanın.

4. Özel durumları unutmayın

Müşterilerinizin yıl dönümlerini, doğum günlerini ve diğer özel günlerini unutmayın. Özel günlerde onlara kutlama kartları veya küçük eşantiyon ürünler gönderin. Onları umursadığınızı göstermek için bir servet harcamınıza gerek yok.

5. Bilgiyi yayın

Bir makale okuduysanız, yeni bir kitap gördüyseniz veya müşterinizin ilgilenebileceği türde bir etkinlik duyduysanız bunu onlara hemen bildirin.

6. Takip çağrılarını iş geliştirme çağrıları olarak düşünün

Tüm bunları yaparken işinizi geliştirdiğinizi düşünün. Unutmayın, küçük bir konuşma sayesinde onunla ilgilenildiğini hisseden müşteriniz size yeni müşteriler yönlendirecektir.

localhost/wp’un Entrepreneur derlemesidir.