Nakit Akışı Sorunları Nasıl Öngörülebilir?

0
1522
Nakit Akışı Sorunları

Pek çok iş sahibi, satış ve giderler açısından düşünerek sadece kar ve zarar tablolarını düzenli kontrol ederken nakit akışını kontrol etmiyor. CPA’nın işletme sahipleri hakkında 2007’de yaptığı bir araştırmaya göre, ankete katılan iş adamlarının sadece yarısı nakit akışı kontrolünü düzenli yaptığını söylüyor. Peki iş uzmanları nakit akışının düzenli kontrol edilmesi konusunda pek çok uyarıda bulunduğu halde neden bu kadar çok girişimci ve işletme sahibi nakit akışını düzenli kontrol etmediğini söylüyor?

Akıllara gelen ilk neden zorluk. Pek çok iş sahibi satış, masraf ve giderler açısından düşünüyor. Ancak nakit akışı tüm o zamanlama ve gecikmelerle çok alakalıdır. Kar etmeleri bankada paraları olduğunu göstermez. Yani paraya sıkışmamak için plan yapıp öngörüde bulunmalılar ve nakit akışını sağlamalılar.

Diğer bir neden ise serbest nakit akışı. Bazı müşteri odaklı firmalar için, müşteriler hizmet aldıklarında peşin, çek ya da kredi kartıyla ödemeyi hemen yaparlar. Bazı şanslı firmalar ürün stoklamak, montaj ve depolama için para harcamak zorunda değildir ve geri ödemeleri gereken bir borçları yoktur. Böyle bir durumda firma, masraflara harcaması gerektiğinden daha fazla satış yaptığında bankada parası olur. Bu tür iş sahipleri diğerlerinden daha iyi durumdadır çünkü onların işletme sermayesi konusunda bir açığı yoktur. Yine de nakit akışı konusunda dikkatli olmalılar. Satışları, maliyeti ve giderleri öngörmek ve fırsatları çabuk yakalamak için sonuçları takip etmek oldukça önemlidir.

Entrepreneur yazarı, iş planlama uzmanı Tim Berry’e göre nakit akışı sorunları çerçevesinde işletmeyi savunmasız hale getiren iki faktör var:

[dropcap type=”1″]1[/dropcap] İşletmeler arası satış yapan firmalar, hizmeti sağladıktan ya da ürünü sattıktan sonra ödemelerini hemen alamamaktalar. Bunun yerine, firmalar müşterilerine bir fatura gönderir ve ödemeyi ancak birkaç hafta hatta birkaç ay sonra alırlar. Yani iş sahibi tek başına satışları kontrol etmesi yetmez, aynı zamanda alacaklılar hesabında bulunan kredili satışları da takip etmelidir. (Burada belirtilen birkaç gün içinde ödemesi ele geçen kredi kartı ile yapılan ödemeler değildir.)

İş sahibi herhangi bir zamanda satış tablosuna bakabilir, ve hatta bunu belirli bir işlemin satış tablosu için de yapabilir. Eğer parası yoksa, bu arada giderleri ve maliyetleri karşılayabilir mi? Bu para gerektirir. Buna ister nakit akışı ister işletme sermayesi deyin: Firma sahibi ödeme beklerken giderleri yönetmek zorundadır.

[dropcap type=”1″]2[/dropcap] Ürün stoğu yaratmak, ürünleri satmaya başlamadan önce ürün stoklamak için paranın önceden ödenmesi anlamına gelir. Örneğin bir kitapçı, ürünlerini satışa başlamadan çok önce almak zorundadır. Bir üretici de üretmek için hammaddelerini önceden satın almak zorundadır. Mağazalar aracılığı ile satış yapan her firma satış yapmadan önce ürünün ambalajı ve nakliyesi için ödeme ile uğraşmak zorundadır. Prototiplerin ve yeni versiyonlarının oluşturulmasının maliyeti de buna dahil. Hatta bir yazılım firması bile bir ürün oluşturup satış yapmadan önce dizaynını, kodlamasını ve denemesini yapmak zorunda. Tüm bu ürünler için masraflar satıştan çok önce yapılıyor. Para ancak satış yapıldığında kar tablosunda gözükür. Müşterinin 20 TL’ye aldığı kitap, mağazaya 10 TL’ye mal olmuş olabilir ama bu 10 TL mağazanın banka hesabından aylar önce çekilmiştir ve ancak müşteri kitabı satın aldıktan sonra hesapta gözükmeye başlar. Yani, iş sahibi bu parayı aylar önceden harcamıştır ama kar tablosuna bakmak gerçek para akışını göstermez.

Kurumlar arası ürün satışı yapan firmaların kağıt üzerinde karlarının olması nakit para elde edecekleri anlamına gelmez. Pek çok kar amaçlı firma parasız olarak yürütülür ve maliyetleri ve giderleri karşılayamazlar çünkü ürünlerini sattıkları müşterilerden ödeme almak için uzun bir süre beklerler ve satılmamış stok malları için halihazırda borç yapmışlardır.

Para akışını takip etme konusunda uzmanlara kulak verelim ve kar ettiğimizi sanırken aslında firmamızın battığını anlamak için çok geç kalmadan ve paraya sıkışmadan satışları, maliyetleri ve giderleri ön görerek kendimize bir satış tablosu oluşturalım ve düzenli olarak para akışını kontrol edelim.

localhost/wp’un Entrepreneur kaynaklı çevirisidir.