Ne kadar enerji tasarrufu o kadar pizza

0
1594
Enerji Tasarrufu = Pizza

Her yıl gereksiz yere sarf edilen enerji miktarı, dünyanın enerjiden mahrum kalan ülkelerinin bu sıkıntısını giderecek miktarda. Isı ve elektrik enerjisinin israfına dikkat çekmek isteyen Danimarka merkezli enerji ve geri dönüşüm firması Vestforbrænding, reklam ajansı Anew‘in iş birliği ile yeni bir kampanya yarattı. Vest Pizza isimli kampanya ile çevre muhitlerde tüketiciler tarafından yapılan enerji tasarrufu onlara pizza olarak geri döndü.

Şirketin kampanya için geliştirdiği iş fikri, yapılan enerji tasarrufunun karşılığında tüketicileri ödüllendirerek ilgiyi çekmekti. Vestforbrænding, enerji tasarrufu için 8 ayrı yol içeren broşürleri tüketicilere dağıttı ve ardından Vest Pizza isimli restoranı kurdu. Restoranın bulunduğu muhitte bulunan tüketicilerin yaptıkları enerji tasarrufu onlara sıcak birer pizza olarak geri döndü. Aynı şekilde konunun önemine dikkat çekmek isteyen firma, Facebook üzerinden paylaşım yapıldıkça da yeni pizzalar dağıttı. Özetle ne kadar az enerji harcanır ve ne kadar çok paylaşım yapılırsa o kadar çok pizza tüketiciye ulaşacaktı. Yukarıdaki videodan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vestforbrænding‘in bu kampanyası her ne kadar bir pazarlama taktiği olarak algılanabilecek olsa da, bu taktik aynı zamanda enerji israfının ne boyutlarda olduğunu da tüketicilere göstererek bir farkındalık yarattı. Bu kampanya sadece belirli bir periyot için geçerliydi, şimdi ise bitti. Sizin de aklınızda farkındalık yaratabilecek yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: vestpizza.dk