Nesli tükenmekte olan canlıları bildiren uygulama

0
1738
Nesli Tükenmekte Olan Deniz Canlıları

Nesli Tükenmekte Olan Deniz Canlıları

Vahşi hayvanlarla insanlar, tabiatta karşılaştıklarında sonuç iki taraf için de pek hoş olmayabiliyor. Daha önce, araçlar geçerken geyiklerin yola çıkmasını engelleyen DeerDeter‘den bahsetmiştik. Şimdi ise WhaleALERT (Balina Alarmı) isimli yeni inovatif uygulamadan bahsedeceğiz. WhaleALERT; belirli bir rota üzerinde seyreden gemileri, rota üzerinde nesli tükenmekte olan bir canlı olup olmadığını bildirerek gerektiğinde yollarını değiştirmelerine yardımcı oluyor.

Raporlara göre gemilerin sesleri, balinaları doğal yaşam alanlarında rahatsız ederek birbirleriyle iletişim kurmalarını engelliyor. National Oceanic and Atmoshpheric Administration (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi), balinalar başta olmak üzere nesli tükenmekte olan diğer deniz canlılarının doğal ortamlarında zarar görmemeleri için kolları sıvayarak WhaleALERT adlı uygulamayı geliştirmiş.

Mevcut olan “Ulusal Denizcilik Kanunları“na göre, bir kaptana bulunduğu rotada nesli tükenmekte olan bir deniz canlısının olduğu bildirilirse yolunu değiştirmek zorunda. Uygulama sayesinde artık bildirimler telsiz vasıtasıyla değil, mobil cihazlar üzerinden yapılacak ve gemi operatörleri her daim haberdar olmuş olacak.

Araştırmacıların da Apple App Store üzerinden indirebilecekleri uygulama sayesinde nesli tükenmekte olan deniz canlıları nesillerini sürdürebilmek için birbirleriyle daha rahat iletişim kurabilecekler. Hayvanları korumak adına teknolojiyi kullanarak daha başka ne gibi yeni iş fikirleri üretebiliriz dersiniz?

Web sitesi: stellwagen.noaa.gov