Nesneleri Uzaktan Kumandaya Dönüştüren Hareket Kontrol Teknolojisi

Yeni hareket kontrol teknolojisi, herhangi bir nesneyi uzaktan kumandaya çevirerek televizyon gibi cihazları kontrol etmenizi sağlıyor.

0
1107
Nesneleri uzaktan kumandaya dönüştüren hareket kontrol teknolojisi
Nesneleri uzaktan kumandaya dönüştüren hareket kontrol teknolojisi

Wii oynayanlar, hareket kontrol teknolojisinin heyecanını yaşamış ve dezavantajlarından da haberdardır. Bu teknolojinin uzun süredir sorunları vardı ancak yeni bir ürün nihayet tüm akıllı cihazlarla kesintisiz etkileşim olanağı sunmayı garanti ediyor. “Devrim” olarak adlandırılan bu yeni teknoloji herhangi bir nesneyi uzaktan kumandaya dönüştürmeyi vaat ediyor. Örneğin; parmağınızı sallayarak kanal değiştirebilir, masa lambası ile ses seviyesini ayarlayabilir ve hatta gitar telleri ile menü ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Futurism’in haberine göre; İngiltere’de Lancaster Üniversitesi’nden araştırmacılar, Quebec City’deki UIST2017 konferansında bu ay “Matchpoint: Temassız işaret için vücut hareketlerinin spontan uzamsal eşleşmesi” isimli makalelerini sunacaklar. Bu makale, bu teknolojisi mümkün kılan, bir nesnenin ya da bir vücut hareketi olsun, hareket ile ekranlar arasındaki etkileşime olanak sağlayan yeni teknolojiyi ayrıntısı ile anlatıyor.

Matchpoint teknolojisinin kullanımı nispeten basit. Daha karmaşık olan bir önceki teknoloji gibi bir web kamerası gerektiriyor. Çalıştırmak için kullanıcı, menü araçlarının dairesel biçimde etrafından sıralandığı bir widget’ın olduğu bir arayüze sahip ekranı görüntülüyor. Hareket ve görüntü arasındaki bu etkileşim “spontan uzamsal eşleşme” olarak adlandırılıyor.

Bu teknolojisi öncekilerden ayıran şey ise, sadece vücudun belli kısımları ile etkileşime girmemesi. Bunun yerine dairesel hareketi hedef alıyor ve tanıyor. Bu özelliği teknolojinin belirli nesneleri kalibre etmeden veya kaydetmeden çalışmasını sağlıyor. Televizyon, bilgisayar ya da ekran kullanan diğer bütün akıllı cihazlar ile kullanılabiliyor. Lancaster Üniversitesi, Bilgisayar ve İletişim Fakültesi Ph.D öğrencisi ve teknolojisin geliştirilmesinde görev alan Christopher Clarke, yaptığı basın toplantısında bilgisayarın belirli bir nesneyi tanımasını istemek yerine hareketi eşleştirerek çalışan hareket kontrol teknolojisinin yeni bir yaklaşım olduğunu belirtti. Hatta evcil hayvanınız ile bile kanal değiştirebileceğinizi söylemeyi ihmal etmedi.

Hareket kontrol teknolojisi, Lancaster Üniversitesi tarafından da kanıtlandığı üzere insanların çevreleri ile etkileşim biçimini değiştiriyor. Daha önce bunun örneğini parmak hareketlerini algılayan akıllı saat sensörü haberinde görmüştük. Sizce hareket kontrol teknolojisi başka ne şekilde verimliliği arttırabilir?

Web sitesi: lancaster.ac.uk