Nesnelerin İnterneti Ağını Kullanan Akıllı Evler

IOTAS Homes, Portland’daki bütün bir binayı nesnelerin interneti ağını kullanan cihazlarla donatarak akıllı evler tasarladı.

0
702

Y kuşağı her zaman inovatif ve yeni teknolojileri en erken benimseyenler olmuştur. Fakat bu kuşağın Amerikalı temsilcilerinin %68’i kiralık evlerde yaşadığı için sürekli gelişen akıllı ev aletlerinin çeşitliliğinden pek haberdar değiller.  Evdeki tüm cihazların ortak bir internet ağına bağlanarak kontrol edildiği bu yeni teknolojiyi kullanan akıllı evler tasarlamak doğası gereği binanın yapısına ciddi bir müdahaleyi gerektiriyor ve bu da kiracıların yapabileceği bir müdahale değil. Springwise’ın haberine göre; yeni girişim IOTAS, akıllı cihaz seven kiracıların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Portland’da bir apartmanı nesnelerin interneti dediğimiz ağı kullanan cihazlarla donatarak akıllı evler tasarladı.

Her evde standart olarak akıllı ışık, fiş ve alıcılar gibi akıllı ev cihazları bulunuyor ve bu cihazlar yeni gelen kiracıların nesnelerin interneti ağını kolayca kullanabilmesi amacıyla ev sahibi tarafından ev tasarımının içine pürüzsüzce entegre edilmiş oluyor. Kiracı eve gelince ışıkların açılması ve müzik çalmaya başlaması ya da kişi gece uyumaya gittiğinde yatak odasının kapısını kapattığı anda tüm cihazların otomatik olarak kapanması gibi önceden belirlenen talimatlar verilebiliyor. Üstelik önceki saydıklarımız nesnelerin interneti ağını kullanan akıllı evlerin daha başlangıç özellikleri. IOTAS’ın mobil uygulamasını indiren kiracılar, sistemle etkileşime giriyor ve böylece sistem kişinin davranışlarını öğreniyor ve hizmetlerini ona göre genişletiyor. Kullanıcı eve girdiği andan itibaren mobil platform kişinin evdeki davranışlarını analiz ederek bir veri tabanı oluşturuyor ve kişinin hoşuna gidebilecek yeni talimatlar ayarlayabiliyor. Örneğin her sabah kalktığınızda televizyonu açtığınızı öğrenen sistem, siz kalktığınız ve yatak odanızın kapısını açtığınız anda sizin yerinize televizyonu açıyor. Tabi ki ev sakini bu yeni talimatlardan hoşlanmadığı zaman kolayca bu özellikleri kapatabiliyor. IOTAS akıllı evleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Nesnelerin interneti ağının kullanılabileceği yeni iş fikirleri var mıdır?

Web Sitesi: iotashome.com