Nesnelerin İnterneti İçin Gereken İşlem Gücü Kripto-Yakıt İle Karşılanabilir

Bitcoin benzeri para birimi Ether, Nesnelerin İnterneti’ni kullanan cihazların ihtiyacı olan işlem gücünün maliyetini karşılayabilir.

0
759
Nesnelerin interneti için işlem gücü kripto-yakıt ile karşılanabilir

Nesnelerin İnternet Ağı beklenen ölçüde büyümeye devam ediyor. Yakında akıllı cihazlar çalışmak ve birbirleriyle etkileşimde bulunmak için daha çok işlem gücüne ihtiyaç duyacak. Bu işlem gücü reklamlar, abonelik ücretleri ve veri satışı ile finanse edilebiliyor. Springwise’ın haberine göre; Birleşik Kırallık’tan bir startup Ethereum başka bir alternatifle karşımıza çıktı.  Ethereum Bitcoin benzeri bir para birimi Ether’i yarattı ve böylece Nesnelerin İnterneti’ni kullanan cihazların ihtiyacı olan işlem gücünün maliyeti karşılanabilir.

Ether de Bitcoin gibi kendi yazılım platformunda çalışıyor ve alım satımı yapılabiliyor. Her alım satım kaydediliyor ve veri madencileri tarafından desteklenen blockchain içinde doğrulanıyor. Elektronik para birimi şu an IMB, Samsung ve Ethereum iş birliği ile geliştiriliyor ve geçenlerde destekçilere ön “yakıt” satışı yapılarak fonlandı. Zamanla akıllı ev cihazları dijital para birimini kendi aralarında değiş tokuş ederek Nesnelerin İnternet Ağı’nına enerji sağlayabilir. Ayrıca işlem maliyetini düşürebilir ve tüketici gizliliğini garanti edebilir. Ethereum şimdilik Ethereum Frontier isimli ilk açık kaynak yazılımlı platformunu piyasaya sürdü. Bu platform üzerinden tüm kodlayıcılar blockchain tabanlı uygulamalar yazabiliyor ve bunları bilgisayarların işlem gücüne ekleyerek diğer insanları Ethereum ağına katılmaya teşvik ediyor. Ethereum’un ağı, sıcaklık monitörleri ve aydınlatma kontrolörleri gibi sürekli bağlı düşük güç cihazlarını çalıştırmak için çok işe yarayacak gibi duruyor.

Sizin de aklınıza dijital para birimi ile ilgili yeni girişimler geliyor mu?

Web sitesi: ethereum.org

[benzer]Benzer girişim: Dijital eserlerin korunmasını sağlayan kriptografik kimlik[/benzer]