Optik test okuyucu görevi gören uygulama

0
2781

Daha önce bahsettiğimiz mobil teknolojilerden yararlanan GoSoapBox, öğrencilerin performansını ölçme konusunda yardımcı oluyordu. Şimdi tanıtacağımız Quick Key adlı uygulama ise öğrencilerin performanslarını değerlendirirken zamandan tasarruf ettirir nitelikte. Quick Key, optik test okuyucu görevi görerek öğrencinin optik test formunu okuyor ve sonuçları QR kodlar sayesinde otomatik olarak sisteme aktarıyor.

Uygulamanın yaratıcısı olan Walter O Duncan bir öğretmen. Bir gün öğrencilerine yaptığı testleri okurken zaman kaybettiğini farkederek optik test okuyucusu sahibi olmaya karar veriyor. Fakat sonradan düşündüğünde taşınabilirlik noktasında bu tür okuyucuların pratik olmadığı kararına varıyor. Ardından düşündüğü konsepti Quick Key adıyla hayata geçiriyor.

Quick Key cep telefonlarına yüklenebilen, testleri son derece hızlı bir şekilde okuyup sonuçları istenilen platforma aktaran inovatif bir uygulama. Öğrenciler tarafından doldurulan cevap kağıtları cep telefonu kamerasıyla uygulama üzerinden okutuluyor. Kağıtların bir tarafında soruların cevapları bulunurken, diğer tarafında ise her öğrenciye özel olarak atanmış QR kodlar bulunuyor. Uygulama ile okutulan cevaplardan alınan puanlar, her öğrenciye özel olan QR kodlar sayesinde öğrencinin not hanesine kaydediliyor. Üstelik yukarıdaki videoda da görüldüğü gibi her bir kağıdı okumak sadece 1-2 saniye sürüyor. Normalde saatler sürecek olan bir işlem Quick Key sayesinde dakikalar içerisinde halledilebiliyor.

Klasik sınavlar için de benzer bir konsept düşünülüp yeni iş fikirleri ortaya atılabilir mi dersiniz?

Web sitesi: www.power2teach.com