Porsiyonunuzun yarısını açlıkla mücadele için paylaşın

0
1843
Açlıkla Mücadele

Halfsies isimli yeni inovatif girişim, obeziteyle mücadelede rol almayı hedeflerken aynı zamanda israfı da önler nitelikte. İnovasyon sayesinde tüketiciler, yarım porsiyon yemek yiyerek kalan porsiyonu açlık çeken insanlara bağış olarak gönderebiliyorlar. ABD merkezli Halfsies kendi sözleriyle; “Dışarıda yemek yeme alışkanlığı bulunan tüketicilere daha sağlıklı porsiyonlar sağlarken, israfı azaltan ve açlıkla mücadele eden insanlar için savaşan sosyal bir girişim“.

2012 ilk bahar mevsiminde Austin (Texas) ve New York’ta pilot uygulamaya başlayan Halfsies, gün geçtikçe daha fazla restoranla anlaşma yaparak, tüketim bilincini yeniden kazandırmaya çalışıyor. Anlaşma yapılan restoran, menüde bulunan bazı yemek çeşitlerini Halfsies’e özel olarak menüye tekrar dahil ederek yanlarına bir sembol ekliyor. Müşteri programa dahil olmak isterse “bu yemeği program dahilinde sipariş vermek istiyorum” diyor. Örneğin; müşteri tarafından fiyatı 10 dolar olan bir pizza sipariş edilirse normalde gelen pizzanın yarısı müşteriye servis ediliyor, kalan yarısı için ödenen 5 dolar ise açlıkla mücadele eden kişiler için bağışlanıyor.

Halfsies gelen bağışların yüzde 90’ını ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken, yüzde 10’unu kendi operasyonları için kullanıyor. Yukarıdaki videoyu izleyerek platformla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Restoranlarda sunulan büyük porsiyonlar, kullanıcılarda “yemeği bitireyim ki boşa gitmesin” algısı oluştururken onları obeziteye doğru sürüklüyor. Veyahut yemeğin tamamının yenilmemesi durumunda yapılan israf insanlığın ayıbı olarak zuhur ediyor; üstelik bazı şanssız insanlar dünyanın bir yerinde açlıktan ölürken… Bu kaygıları analiz edip bunu herkes için avantaja dönüştüren Halfsies’e başarılar diliyoruz. Sizinde düşündüğünüz, günümüz sosyal sorunları ve çözümlerine yönelik yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: www.gohalfsies.com