Project Jacquard ile Tanışın: Google Giysilerinizi Dokunmatik Cihaza Çeviriyor

Yeni Google teknolojisi Jacquard, neredeyse her türlü kumaşı interaktif dokunmatik cihazlara çeviriyor.

0
639

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin giderek arttığını ve tekstil ürünleri ile teknolojik cihazların daha sık bütünleştirildiğini görüyoruz. Daha önce LED ışıklı akıllı performans ayakkabısı Orphe ve yalan söylendiğinde transparan hale gelen takım elbise Intimacy 2.0 giyilebilir teknoloji haberlerini paylaşmıştık. Tabi ki şimdi Google kendinden beklenebilecek inovatif bir adım atıyor ve günlük giydiğimiz giysilerin birer dokunmatik interaktif cihaza dönüşmesini sağlıyor. Henüz proje yeni olmasına rağmen, şimdiden oldukça heyecan verici gözüküyor.

Project Jaquard, Google ATAP’ın son olarak kadrosuna kattığı efsanevi interaktif tasarım uzmanı Ivan Poupyrev’in ilk icraatı. Jaquard projesi, tekstil üreticilerinin bir bez parçasına yeni bir tür iletken iplik eklemelerini sağlıyor. Çeşitli dokunmatik ekran eldivenlerinde kullanılan normal iletken ipliğin aksine, bu iplik istenilen renkte, herhangi bir mevcut endüstriyel dokuma tezgahı ya da makinesinde kullanılabiliyor. Cebe yerleştirilen, normal saat piliyle çalışan bir Bluetooth kontrol cihazı ile birleştiğinde, herhangi bir giysi veya bez parçasına diğer cihazlarla eşleşme ve dokunmatik ekran olarak kullanılabilme özelliği veriyor.

Akıllı telefonunuzdaki medya yürütmelerini kontrol edebildiğinizi, gelen bir çağrıyı sessize alabildiğinizi, evinizin akıllı ışıklarını ayarlayabildiğinizi, arkadaşlarınıza basit mesajlar gönderebildiğinizi ve çok daha fazlasını telefonunuzu çıkarmadan kont pantolonunuz üzerinden yapacağınız dokunuşlarla gerçekleştirdiğinizi hayal edin. Aslında hayal etmenize gerek kalmadı, çünkü denim üreticisi Levi’s, 2016 yılında Google’ın bu teknolojisini kullanarak ürettiği bir kot pantolon piyasaya sürecek. Şimdilik Levi’s Jacquard’ın ilk proje ortağı. İleride bu teknolojinin muhtemelen daha farklı tekstil ürünlerinde kullanıldığını göreceğiz. Televizyonunuzu kontrol edebileceğiniz bir yastık veya mutfağınızdaki akıllı cihazları kontrol eden bir masa örtüsü gibi şeyleri Project Jacquard mümkün kılacak gibi gözüküyor. Yukarıdaki videoyu izleyerek Project Jacquard hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Sizin de aklınıza nesnelere interaktiflik kazandırabilecek yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web Sitesi: google.com/atap/project-jacquard