Saç bandı beyin dalgalarını izleyerek dikkat ölçüyor

0
1618
Melon Saç Bandı

[dropcap]B[/dropcap]eyin dalgalarını izleyerek ruh haline göre şarkı seçen kulaklıktan daha önce bahsetmiştik. Şimdi ise yine benzer bir üründen bahsedeceğiz. Melon isimli inovatif saç bandı, beyin dalgalarını izleyerek kullanıcıların zihinsel performanslarını artırmalarına yardımcı oluyor.

Melon, EEG (Elektroensefalografi) sensörleriyle donatılan yeni nesil bir saç bandı. Ürün, EEG sensörleri sayesinde kullanıcının belirlediği herhangi bir aktivite sırasında beyin dalgaları hareketlerini izleyerek dikkatin ölçülmesini sağlıyor. Saç bandı tarafından izlenen beyin dalgaları hareketleri anlık olarak cep telefonu uygulamasına aktarılıyor. Kullanıcı yaptığı spesifik bir aktivite sırasında beyin dalgalarını uygulama üzerinden gözlemleyerek dikkatini geliştirmek için çareler üretebiliyor. Kullanıcı aynı zamanda; dikkatinin dağıldığı anlarda uygulama tarafından da yönlendirilebiliyor.

Örnek vermek gerekirse, matematik çalışırken klasik müzik dinleyen bir kullanıcının beyin dalgaları uygulama tarafından izleniyor. Kullanıcının dikkatinin düştüğü anda uygulama kullanıcıya derin nefes alması uyarısında bulunuyor. Aktivitenin sonunda ise kullanıcının matematik çalışırken klasik müzik dinlemesinin dikkatini ne derecede etkilediği puanlamalarla gösteriyor. Farklı müzik türleriyle aynı aktivite tekrarlandığında puanı en yüksek olan türün dikkati artırdığı gözlemlenebiliyor. Uygulama üzerinden; aktivite, çevre, mekan, davranış gibi etiketler seçilerek çok yönlü bir dikkat değerlendirmesi yapmak mümkün.

Ayrıca, inovatif saç bandı Melon‘un yarattığı uygulama üzerinden çeşitli oyunlar oynanarakta dikkat eksikliğinin giderilmesine yönelik iyileştirmeler gerçekleştirilebiliyor.

Bir Kickstarter projesi olan Melon özetle; kullanıcının dikkatini artırmak için aktivite, çevre ve diğer davranışların odaklanma ile ilişkisini izleyen bir saç bandı. Projenin hayata geçmesine yardımcı olmak isteyen FikirciBaba okuyucuları aşağıdaki linkten katkıda bulunabilirler.

Sizin de aklınızda benzer iş fikirleri var mı?

Web sitesi: pledgemelon.com