Sahte Deniz Kaplumbağası Yumurtası Yasadışı Ticaretin Önüne Geçebilir

Nikaragualı araştırmacılar tarafından üretilen sahte deniz kaplumbağası yumurtası yasadışı yaban hayvanı ticaretinin önüne geçebilir.

0
1221
Sahte deniz kaplumbağası yumurtası yasadışı hayvan ticaretini önleyebilir.
Sahte deniz kaplumbağası yumurtası yasadışı hayvan ticaretini önleyebilir.

Orta Amerika’da üretilen deniz kaplumbağası yumurtalarının yüzde doksanı yaban hayatı ticareti kapsamında satılmakta, hatta restoranlara lezzet olarak satılmaktadır. Tek bir kaplumbağa yumurtasının uluslararası pazarda 100-300 Dolar gibi bir değere sahip olması inanılmaz bir finansal teşviğe neden olmaktadır. Nikaragualı bir doğal hayatı koruma grubu olan Paso Pacifico’daki araştırmacılar, aslında bir GPS-GSM takip cihazı olan yem bir deniz kaplumbağa yumurtası yarattılar. Bu sahte yumurta gerçek yumurtaların olduğu yuvaya yerleştiriliyor ve bir kaçak avlanan kimse tarafından çalındığında kaçakçılık yollarını gerçek zamanlı olarak takip ediyor.

Springwise’ın haberine göre; yem olarak kullanılacak olan InvestEGGator isimli icat, 3D yazıcı kullanarak yaratılan, dahili olarak yerleştirilmiş bir izleyiciye sahip düşük maliyetli bir sahte kaplumbağa yumurtasıdır. Gerçek kaplumbağa yumurtasının görünümüne, ağırlığına ve hissine sahip bu sahte yumurta, araştırmacılar için düşük risk altında kolayca konuşlanabilir, programlanabilir ve web tabanlı veya mobil uygulamaları kullanılarak uzaktan izlenebiliyor. Düşük maliyetli olması, bir seferde birçok yuvada konuşlandırılmasına olanak sağlıyor. InvestEGGator projesinin amacı, deniz kaplumbağası yumurtalarının yasadışı ticaretini caydırmak ve azaltmak, bu alandaki teknolojiyi mükemmelleştirmek, dünya çapında deniz kaplumbağası koruma uzmanlarına kolaylıkla erişebilmek, dört tane nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının uzun vadeli hayatta kalmasına katkıda bulunmaktır.

Deniz kaplumbağası
Deniz kaplumbağası

Teknoloji, kaçak avcılığın tahrip edici etkisini değiştirmeye yönelik gerçek bir etkiye sahip olabilir. Daha önce doğal yaşamın korunması konusunda sitemizde, araçlar geçerken geyiklerin yola çıkmasını engelleyen DeerDeter’dan ve belirli bir rota üzerinde seyreden gemileri, rota üzerinde nesli tükenmekte olan bir canlı olup olmadığını bildirerek gerektiğinde yollarını değiştirmelerine yardımcı olan WhaleALERT’tan bahsetmiştik.

Yasadışı vahşi hayat ticaretini önlemek ve doğal hayatı korumak için başka bir girişim fikri aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: investeggator.com