Samoa Air’den kilon kadar öde şeması

3
1741
Kilon kadar öde

[dropcap]U[/dropcap]çaklarda yakıt tüketimini etkileyen faktörlerden biri de seyahat eden kişilerin ve bu kişilerin bagajlarının ağırlığı. Avrupa’da faaliyet gösteren Ryanair, kullanıcılara sınırlı bagaj hakkı tanıyarak bilet ücretlerinde hatrı sayılır indirimler yapan havayolu şirketlerinin başında geliyor. Bu fikirden yola çıkan Samoa Air ise dünyada bir ilki gerçekleştirerek, bilet fiyatlarını belirlerken yolcunun kilosunu ve taşıdığı yükün ağırlığını dikkate alıyor. Bu sayede az kilolu ve az yükü olan yolcular daha az ücret ödemiş oluyor.

Kilon kadar öde sisteminin işleyişi gayet basit: Samoa Havayolları‘nın uçaklarını kullanmak isteyen yolcular, kişisel bilgilerini uçuş formuna doldururken kaç kilo olduklarını ve ne kadar yük taşıyacaklarını belirtiyor. Şirket, girilen bilgiler doğrultusunda ödenmesi gereken miktarı her yolcu için özel olarak hesaplayarak bildiriyor. Yolcu fiyattan memnun kalırsa ödemeyi yapıp yerini ayırtıyor. Şema sayesinde az yükü olan kullanıcılar fazla yükü olan yolcuların yakıt giderlerine ortak olmaktan kurtularak yüksek miktarda para ödemekten kurtuluyor.

Sistemin; özellikle yükü ve kilosu az olan yolculara sağladığı avantajı yanı sıra, havayolunun kendisine de faydası var. Uçakta ne kadar yük taşınacağı önceden bilindiği için yük yerleşimi en güvenli şekilde planlanabiliyor. Samoa Havayolları‘na göre uçuş öncesi yük hakkında yeteri kadar bilgi sağlanması uçuşun verimi de artırıyor.

Kilon kadar öde şeması fazla kilolu yolculara ayrımcılık yapıyor gibi görünse de, Samoa Air bunun tüm yolcular için en adil yol olduğunu savunuyor. Biz ise bunun yorumunu FikirciBaba okuyucularına bırakıyoruz.

Sizin de aklınızda seyahat sektörü için yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: samoaair.ws