Sanal İşletme Oyunu başlıyor!

0
2070

Sanal İşletme Oyunu (SİO), İTÜ – İşletme Mühendisliği Kulübü tarafından 2010-2011 döneminde düzenlenmeye başlanan web tabanlı bir iş simülasyonu yarışmasıdır. Firmaların İK departmanları olarak büyük sorunlar yaşadığı işe alım süreçlerinde çok fazla talep gören iş simülasyonu yarışmaları arasında en donanımlı algoritmaya sahip program olma özelliği taşımaktadır.

20. yüzyılda, İsviçre’ nin Stathclyde Üniversitesi’ nde 4 profesör tarafından, üniversite öğrencilerinin; yönetim, liderlik, takım çalışması, rekabet, stres yönetim vb. alanlardaki beceri ve yetkinliklerini ölçme ve değerlendirme amaçlı bir yazılım hayata geçirilmiştir. Bu programı kullanan Portekiz asıllı bir öğrenci, böyle bir programın sektördeki şirketlerin çalışanları değerlemesi açısından ve üniversite öğrencilerinin kendi yetkinliklerini görebilmeleri açısından uluslararası bir yarışma olarak düzenlenmeye başlanmıştır.

Sanal İşletme Oyunu ise bu programın algoritmasını alt yapı olarak kullanan bir yazılımdır. Bu yarışmaya katılım online olarak gerçekleşmekte ve yarışan takımlar, final günü hariç, kararlarını yerleşim sıkıntısı olmadan gönderebileceklerdir.

İşleyiş

Yarışacak 64 takım belirlendikten sonra yazılım bu grupları 8′ erli şekilde rassal olarak 8 gruba atayacaktır. İlk hafta her gruba çeyreklik raporlar gönderilecektir. Bu çeyreklik raporları inceleyecek olan takımlar firmalarının grupları içindeki diğer takımların firmalarına göre değerlerini artırabilmek için stratejik ve sayısal kararlar alacaklardır. Bu kararları da karar kağıdına girerek zaman limitleri dahilinde kararlarını göndereceklerdir. Yazılım algoritması bu kararları değerlendirecek ve şirketlerin değerlerindeki değişmelere göre takımları sıralayabilecektir.

5 hafta içerisinde, 5 çeyreklik dönem boyunca 5 sefer karar girilecektir. 6. hafta ise finale kalan gruplar belirlenecek ve FİNAL, İTÜ – Maslak Kampüsü’ ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ nde düzenlenecektir. Ulaşım ve konaklama ile ilgili destek İstanbul dışından finale kalan takımlar için kulübümüz tarafından sağlanacaktır. Ayrıntılı bilgi, FİNAL’ e kalmaya hak kazanan takımlara uygun zamanlarda iletilecektir.

Amaçlar

– Üniversite öğrencilerinin teoride öğrendikleri bilgileri pratiğe aktarmalarını sağlamak,
– Yarışmacalara, şirketlerin geleceğini etkileyecek stratejik karar süreçlerini yarışma üzerinde, diğer takımlar (firmalar) ile rekabet halindeyken tecrübe edindirmek,
– Farklı disiplinlerde ve formasyonlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin birlikte çalışabilme yetilerini geliştirmek,
– Yarışmacıların kendi yeteneklerini sınaması ve takım çalışması, rekabet etme yetisi, stres yönetimi, stratejik karar alma yetisi, liderlik, yaratıcılık vb. alanlardaki becerilerini ölçmeleri ve geliştirmeleridir.

Sanal İşletme Oyunu, 2012 – 2013 için yarışma takvimi;

19 Kasım-19 Ocak : Başvuru Tarihleri

21 – 22 Ocak : Ön Eleme Sınavının Gerçekleşmesi

23 Ocak : Yarışacak 64 Takımın Duyurulması

1 Şubat : 1. Karar Girişleri

8 Şubat : 2. Karar Girişleri

15 Şubat : 3. Karar Girişleri

22 Şubat : 4. Karar Girişleri

1 Mart : 5. Karar Girişleri

13 Mart : Sanal İşletme Oyunu Finali

Başvuru için: http://www.sanalisletmeoyunu.com/basvuru