Temiz suya erişimin çok kısıtlı olduğu gelişmekte olan ülkelerde temiz suya erişim artık bir kitabın sayfalarını açmak kadar kolay olacak. Drinkable Book “İçilebilir Kitap” düşünce ile ortaya çıkmış. Carneige Mellon University profesörü Theresa Dankovic ve Water is Life ortak çalışması olan İçilebilir Kitap hem bir suyu arıtmak için kullanım klavuzu görevi görüyor hem de kitabın sayfaları ile kirli suyu, su yoluyla geçen ölümcül hastalıklardan arındırabiliyorsunuz. Sayfaların her biri içine gümüş ve bakır nanopartiküller emdirilmiş kalın bir kağıt levhadan oluşuyor ve süzdüğü kirli suyun içindeki mikrobu %99.9 oranında öldürüyor.

Her bir sayfa iki filtreden oluşuyor, filtrelerden her biri 100 litre su temizleme kapasitesine sahip. Yani bir kitap bir insanın 4 yıllık temiz su ihtiyacını karşılayabilir.  Filtre kitaptan söküldükten sonra, 19 litrelik bir kova üzerine monte edilmiş kutu benzeri bir tutucuya monte ediliyor. Kirli su daha sonra bu kutunun içinden dökülüyor.

Güney Afrika, Ghana, Haiti ve Kenya’da yapılan saha deneylerinde kağıt filtre, yüksek miktarda bakteri içeren yakın zamanda dökülmüş kanalizayson sularında %99.9 oranında saflık elde etti. Gümüş ve bakır parçacıkların bir kısmı arıtma sırasında temiz suya karıştığı için, Dankovich seviyelerin hala Çevre Koruma Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü sınırlarının altında olduğunu söylüyor. Dankovich şu aralar yeni saha deneyleri planlıyor ve kitabın tasarımını yeniden düzenliyor. Water is Life İçilebilir Kitap ürününün seri üretime geçmesi için bir kampanya başlattı ve gelecek finansal destekleri bekliyor. Fikirci Baba olarak umuyoruz ki yakın zamanda global üretime geçilir ve binlerce insanın temiz suya erişimi kolaylaşır. Daha ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videoyuz izleyebilirsiniz.

Sizin de aklınıza toplumdal fayda sağlayacak yeni girişimler geliyor mu?

Web sitesi: waterislife.com

[quote_box_center]Benzer iş fikri:Güneş Enerjisi ile Çalışan Tuvalet[/quote_box_center]