Ses hızından 24 kat daha hızlı giden uzay uçağı

1
1934
SpaceLiner Uzay Uçağı
SpaceLiner Uzay Uçağı
SpaceLiner

Bilim-kurgu ve macera türündeki “Geleceğe Dönüş”, İngilizce orijinal ismi “Back to The Future” olan film, kısmen gerçeğe dönüyor. Zamanda yolculuk şimdilik mümkün gibi görünmese de dünya üzerindeki yolculuklar, ses hızından 24 saat daha hızlı giden uzay uçağı ile çok kısalacak.

Alman Havacılık ve Uzay Sanayisi (GAC) araştırmacıları, sesten 24 kat daha hızlı gidebilecek bir uçak üzerinde çalıştıklarını duyurdular. SpacaLiner isimli, 50 kişilik yolcu kapasitesine sahip olması planlanan süper hızlı uçak, roket yardımıyla ses hızından 24 kat daha fazla hıza ulaşacak. Araştırmacılar 2050 yılında bu uçağı geliştirmiş olmayı planlıyorlar.  Diğer yolcu uçaklarının trafiğini de göz önünde bulunduran araştırmacılar, roket yardımıyla atmosferin üzerine çıkaracakları uçağı maksimum hıza ulaştırıp inişte, klasik yolcu uçaklarının hız seviyesinde bir kontrol sağlayacaklar.

Yolculuk iki aşamadan oluşacak; roketle havaya fırlatılacak olan uçak, 81.000 km/saat hızına 8 dakikada ulaşacak ve daha sonra gideceği mesafeye 6705 km/saat hızla ilerleyecek. Şu anda henüz tasarım ve proje aşamasında olan bu uçağın hedef kitlesi, biraz cesaretli ve birazda maddi durumu iyi olan yolculardan oluşacağa benziyor. Şimdiden heyecan yaratan bu uçağı görmek için biraz beklemek gerekecek.