Ses tonundan ruh hali analizi

0
1859
Ruh Hali Analizi

Ruh Hali Analizi

Akıllı telefonlar her geçen gün kullanım alanlarını biraz daha genişleterek kullanıcıların hayatlarındaki en küçük detayları bile takip edebilecek kapasiteye geliyor. İngiltere merkezli EI Technologies ve Almanya merkezli Soma Analytics bu alanları biraz daha genişleterek kullanıcılar için anlık ruh hali analizi yapan birer uygulama geliştirmiş.

EI Technologies tarafından geliştirilen Xpression adlı uygulama; kullanıcıların mutlu, üzgün ya da stresli olduğu durumları analiz ederek gerekli durumlarda profesyonellerle – örneğin terapislerle – paylaşılmasına olanak sağlıyor. Profesyoneller ise bu sayede kişinin hangi durumda hangi ruh hali içerisinde olduğu bilgisine ulaşarak duruma göre bir tedavi yöntemi uyguluyorlar. Xpression adlı uygulamanın çalışma şekli şu şekilde: Telefona yüklenen uygulama kişinin gün içerisindeki ses seviyelerini belirli akustik kalıplara göre analiz ederek kişinin ruh halini kesin doğruluğa en yakın şekilde tahmin ediyor. Akustik kalıpların yanında ses seviyesinin; yoğunluk, frekans ve derinlik gibi özelliklerini de algoritmasına ekleyen uygulama doğruluk oranını yükseltiyor.

Soma Analytics tarafından geliştirilen uygulama ise daha ziyade çalışanlarının moral durumunu ölçmek isteyen işverenlerin kullanması amacıyla yazılmış. Çalışma prensibi ise Xpression ile hemen hemen aynı fakat Soma Analytics‘in geliştirdiği uygulama sadece; çalışan kişiler patronlarıyla telefon görüşmesi yaptıklarında aktif oluyor.

Bazı kaynaklara göre, hayatın her anında yaşanabilecek olan stres hali; tüm hastalıkların %60’ında büyük rol oynayan bir faktör. Ruh halinin ve buna bağlı olarak stres durumunun kontrol altında tutulmasına olanak sağlayabilecek bu inovasyonun “üretkenliği” arttıracağını düşünüyoruz. Sizin de aklınızda insan hayatına olumlu katkı sağlayabilecek yeni iş fikirleri var mı? Eğer yoksa, umarız bu inovatif uygulama size ilham kaynağı olur.

Web sitesi: www.eitechnologies.co.uk

Web sitesi: www.soma-analytics.de