Başarılı yöneticiler amatörlerden tavsiye alması veya başarılı atletlerin acemilerden tavsiye alması gibi bir şey olamaz. Eğer bir şeyde en iyi olmayı amaçlıyorsanız, o işin uzmanlarından tavsiye almanız gerekir. Ve başarılı bir startuptan bahsediyorsak, bu uzmanlar teknoloji endüstrisinden olmalı.

Girişimcilik giderek dünyaya yayılıyor, fakat girişimciliğin asıl merkezi kuşkusuz Silikon Vadisi’dir. Silikon Vadisi, İnovasyon – risk sermayesi – startup üçlüsünün Apple, Cisco, Facebook, Google, Intel’in başlangıcını sağladığı yerdir. Her gün, PayPal, Netflix, Uber, Tesla ve Airbnb gibi çığır açan şirketler statükoya meydan okuyor, yüzyıllık endüstriyi değiştiriyor ve hayatlarımızı derinden etkiliyor.

Entrepreneur yazarı Steve Tobak’a göre eğer fon sağlamak, büyümek ya da bir startupa öncülük etmek istiyorsanız başlamanız gereken yer tam olarak Silikon Vadisi. Tobak ileri teknoloji endüstrisinde büyüyüp üst düzey yönetici, danışman olma yolunda öğrendiği 9 dersi aşağıda bize anlatıyor. Biz de Fikirci Baba olarak Steve Tobak’ın öğrendiği dersleri yeni girişimciler ile paylaşalım istedik.

1Yazılım dünyayı yiyor.

Netscape kurucu ortağı Marc Andreessen bu konuda haklıydı fakat kastettiği şey aslında, yazılım dünyadaki neredeyse her endüstrinin rekabetçi tabiatını bozuyor ve yeniden şekillendiriyor. İşte size her startup için bir soru: Takımınızda bilgisayar delisi(Geek) var mı? Eğer yoksa, kodlama yapabilecek bir ortak aramaya başlamanızda fayda var.

Haftada 4 saat çalışmak diye bir şey yoktur… ya da bu bağlamda iş yaşam dengesi de yoktur.

Eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, 7/24 çalışmaya hazır olmanız ve pek çok engelin üstesinden gelmek zorundasınız. İşte size işinizi sevmek için geçerli bir neden. Eğer işinizi sevmiyorsanız, saatler boyu çalışmakla, önünüze çıkan engellerle ve gerçek bir iş yapmanın zorlukları ile başa çıkamazsınız.

2Hiç kimse tek başına var olamaz.

Teknoloji dünyası güçlü ortaklık ve takım hikayeleri ile doludur. Örnek olarak Steve Jobs ve Steve Wozniak, Andy Grove ve Gordon Moore gibi ortaklıklardan Apple’ın ilk Macintosh’unu ve Stanford’daki SUN Workstation’ı geliştiren efsane ekiplere kadar pek çok hikayeden bahsedebiliriz. Eğer tek kişilik bir girişimseniz ayakta kalmakta güçlük çekebilirsiniz.

3Nakit olmadan büyüyemezsiniz.

Pek çok startup ve küçük işletmelerin başarısız olmasının nedeni nakit paralarının olmamasıdır. Facebook, WhatsApp ve Alibaba gibi pek çok şirket başlangıçta kendi imkanları ile işe başladılar ama büyümeleri gerektiği için sermaye de artırdılar. Şu denklemi unutmayın: kurucular + risk sermayesi = startup. Potansiyel istatistikleri aşırı yüksek hesaplamak pek çok şirketi bitirir. Sermayeniz olmadan büyüyemezsiniz.

Ayrıca bkz: 5 Önlenebilir Felaket Yüzünden Sayısız Startup Başarısız Oldu

4Kurmazsan gelmezler.

Kurarsan gelirler deyişi belki yanlış olabilir fakat kurmazsan gelmezler tümüyle doğru bir deyiş. Bir girişimci olarak yerinizden kalkıp çalışmaz, bir şeyler üretmez ve insanlara bir şeyler vermezseniz başarmak için sıfır şansınız vardır. Mark Zuckerberg buna “Hacker Yöntemi: Hızlı olun ve kodları kırın” diyor. Kesinlikle.

5Kullanıcı deneyimi kutsaldır.

Kullanıcının ürün ile olan deneyimi bağlılık, memnuniyet ve ilgi uyandırır. Tivo, Uber ve iPhone başarılarını buna borçludur. Ayrıca pek çok iş fırsatının kaynağıdır. Mac’i başarılı yapan GUI(graphical user interface), SRI’de geliştirilen bilgisayar faresi ve Werox PARC’dır. Aynı şekilde, Netscape tarayıcısının kullanıcı yüzü, internetin geniş kitlelerce benimsenmesinde anahtar rolü vardır.

6İlk fikriniz kutsal değildir.

Şirketler genelde başlangıç fikirleri veya ürünleri ile başarı elde etmezler. Mesela Twitter, kurucusu dijital medya startupı Odeo’nun bir parçası iken kuruldu. 2000 yılının Ekim ayında AdWords başlatıldığında arama pazarı bir hayli parçalanmıştı ve Google sadece %8 paya sahipti. Yani başarıyı elde eden arama motoru değil AdWord’tü.

7Farklılaştır ya da öl.

Popüler bir düşünceye göre mobil web bariyerleri alçalttı bu yüzden az bir parayla iş yapmak daha da kolaylaştı. Evet web oyun alanını düzleştirdi ama sadece sizin için düzleştirmedi herkes için düzleştirdi. Yani faydaları acımasız rekabet tarafından etkisiz hale getirildi. Eğer kazanmak istiyorsanız ürününüz diğerlerinden şimdi hiç olmadığı kadar iyi olmak zorunda. Ve evet, kazanmayı istemeniz lazım.

8İçgüdülerinize güvenin.

Her startup bir seferde tek önceliğe odaklanmalıdır: ilk olarak bir konsept belirlemek, daha sonra ürün ortaya koymak, müşterinin ilgisini kazanmak ve son olarak da pazar payını büyütmek. Tabi ki büyüdükçe sermaye de oluşturmalısınız, fakat çoğunlukla odaklanmayı ve çoğu defa “hayır” demeyi öğrenmelisiniz. Bununla beraber, doğru fırsat ayağınıza geldiğinde ne olursa olsun farkına varmanız ve “evet” diyeceğiniz zamanı bilmeniz gerekiyor.

Peki, hayır demeniz gereken zamanlar ile nadir fırsatların üstüne atlamanız gereken zamanların farkına nasıl varacaksınız? İçgüdülerinize güvenin. Her başarılı startupın ardında bilinmeyenin korkusuyla yüzleşme ve uçurumdan atlama cesareti gösteren bir veya iki kurucu vardır. Silikon Vadisi tarzı girişimciliğin özü budur.

Bu yazı Fikirci Baba’nın Entrepreneur çevirisidir.