Sokak Sanatçılarına Bahşiş Verebileceğiniz Mobil Uygulama

Mobil uygulama Buskeroo ile yoldan geçenler sokak sanatçısı hakkında daha fazla bilgi ediniyor ve PayPal aracılığı ile onlara bahşiş veriyor.

0
745
Sokak sanatçılarına bahşiş verebileceğiniz mobil uygulama Buskeroo

Yolda kimi zaman durup ilgi ile izlediğimiz sokak sanatçılarına rastlıyoruz. Güzel bir ezgi çalan bir grup müzisyen olabilir ya da kukla oyunu sergileyen biri olabilir, bazen yüzümüzde bir gülümseme ile birkaç dakika da olsa bizi kendine bağlayan sokak sanatçılarının yanından ceplerimizde bozuk para bulamayınca bahşiş veremeden ayrılıyoruz. Londra da sokak sanatçılarının bir hayli yoğun olduğu ve şehrin atmosferine katkı sağladığı yerlerden biri. Bu yüzden Londra’da artık yoldan geçenler yeni bir mobil uygulama sayesinde sevdikleri sokak sanatçıları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabiliyor ve bozuk paralarının olmaması durumunda uygulama üzerinden onlara bahşiş bırakabiliyor.

Mobil uygulama üzerinden bahşiş bırakma fikri, bazen insanların üzerinde bozukluk olmaması, acelesinin olması, artist veya müzisyen ile etkileşime girmeye çekinmesi gibi durumlar düşünülerek ortaya çıkmış.  Uygulamayı indiren kullanıcılar, sevdikleri sokak sanatçısını uygulama içinde arayarak onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyor. İnsanlar uygulama ile aynı zamanda sanatçının bir sonraki sefer nerede gösteri yapacağını öğrenip, eğer yüklemişse şarkılarını da dinleyebiliyorlar. Sokak sanatçıları da bu uygulamayı edinmeleri ve kendilerine bir profil oluşturmaları için teşvik ediliyor böylece fanlarından gelen bahşişleri daha kolay toplayabilecekler. Herhangi bir kar amacı gütmeyen Buskeroo sadece sanatçıları izleyicileri ile buluşturuyor ve sanatçıların yaptıkları sanattan biraz daha fazla kazanmalarını sağlıyor.

Ne dersiniz, Türkiye’de de aynı girişimde bulunulabilir mi?

Web sitesi: buskeroo.co.uk

[benzer]Benzer girişim: Dijital eserlerin korunmasını sağlayan kriptografik kimlik[/benzer]