Sosyal Sorumluluk Projesi: Evlatlık yangın musluğu

0
1639
Yangın Musluğu Evlat Edinme

Yangın Musluğu Evlat Edinme

Başlığı yanlış okumadınız. Yazımız, sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar için devlet tarafından geliştirilmiş yeni iş fikri “Adopt-A-Hyrant” (bir yangın musluğu evlat edin) hakkında. Bu inovatif girişim ile Boston (ABD) şehrinde bulunan yangın musluklarının her daim kullanıma hazır durumda bulunması hedefleniyor.

Code For America‘nın iş birliği ile oluşturulan harita üzerinde, şehrin etrafında bulunan yangın muslukları bulunuyor. Kullanıcı istediği adresi girdikten sonra karşısına çıkan yangın musluklarından henüz sahiplenilmemiş olanları “evlatlık” alabiliyor. Bu işi daha eğlenceli kılmak adına, kullanıcı evlat edindiği musluğa istediği ismi verebiliyor. Bu aşamadan sonra gönüllü olan kişi yangın musluğunu sürekli kontrol etmek durumunda. Musluğun kullanılabilir durumda olduğuna dikkat edilmesi yeterli. Eğer evlat edinilen musluk karla kaplı veya buz tutmuş durumda ise tek yapılması gereken Boston Yangın Departmanına durumun bildirilmesi. Bu aşamada Boston Yangın Departmanı ilgili musluğu temizleyerek acil durumlar için yeniden kullanılabilir hale getiriyor.

Her gün zaten önünden geçilen bir musluğun gerekli birime bildirilmesi afet durumlarında karmaşıklığı en aza indirmenin güzel bir yolu gibi görünüyor. Sosyal sorumluluk görevini eğlenceli bir oyuna dönüştüren Adopt-A-Hyrant şeması; yakın zamandada Chicago, Syracuse ve Banff’ta da uygulanacak.

Ülkemizde bu gibi sorunları bildirmek için kurulmuş, illere özel Beyaz Masa servisleri mevcut. Fakat bunu daha eğlenceli hale getirmek için ne gibi inovatif fikirler geliştirilebilir dersiniz?

Web sitesi: www.adoptahydrant.org