Spor kazaları sırasında yakınları bilgilendiren cihaz

0
1863
Spor kazaları

Çarpıp kaçma anlarını kaydeden ve bir nevi kara kutu görevi gören bisiklet kaskından daha önce bahsetmiştik. Şimdi ise kayak, bisiklet gibi her türlü spor sırasında kullanılabilen herhangi bir kaska monte edilebilen bir cihazdan bahsedeceğiz. ICEdot adlı firmanın yarattığı Crash Sensor isimli cihaz; spor kazaları sırasında çarpışma anlarını sezerek kullanıcının yakınlarına haber veriyor.

Oklahama merkezli firma ICEdot, Crash Sensor adlı cihazla birlikte bilgilendirme servisi sunuyor. Herhangi bir kaska kolayca entegre edilebilecek türde olan cihaz, bir cep telefonu uygulaması ile eşleniyor. Darbe ve hareketleri izleyerek analiz eden cihaz, olağan dışı bir eylem sezinlediğinde kişinin kendi cep telefonuna bilgi mesajı gönderiyor. Bilgi mesajı ile birlikte çalan alarm kullanıcı tarafından susturulmaz ise uygulama bunu gerçek bir kaza olarak algılayarak durumu kişinin yakınlarına bildiriyor. Ayrıca kazanın konumu da cep telefonu üzerinden saptanarak bildirilenler arasında.

Piyasa değerinin 200 USD olması beklenen cihaz henüz tasarım aşamasında. Yukarıdaki video Crash Sensör ile ilgili daha detaylı bilgi içeriyor.

Acil durumlarda daha etkin müdahale sağlayacağını düşündüğünüz iş fikirleri var mı?

Web sitesi: icedot.org