Startup dünyasında gençler kodlama yapıyor ve yeni bir Facebook ya da Twitter kurmanın hayalini kuruyor. Şimdi yeni bir girişimci nesli yetişiyor ve bu nesil Kaliforniya’ya taşınıp milyoner olmayı amaçlıyor. Bu mega beyinler arasında lüks bir hayat yaşamak şimdi çok yaygın.

Yukarıda yazılanlar sizce doğru mu? Hayır, maalesef doğru değil. Eğer startup dünyası böyle olsaydı, emin olun herkes bu işe yönelirdi.

Medium yazarı ve Hoodie Dude’un kurucusu Sami Kuusela, startup dünyası hakkında yanlış bilinen gerçekleri 6 maddede açıklıyor. Biz de Fikirci Baba olarak bu yazının çevirisini sizinle paylaşıyoruz.

1. Startuplar internet işi yaparlar.

Startupların ortaya çıkması internet şirketleri ile başladı. Yeni iş modelleri ve ürün geliştirme ideolojileri web ve mobil şirketler tarafından geliştirildi fakat artık günümüzde startuplar her tür işi yapıyorlar. Sadece network işleri ile ilgilenmiyorlar.

20 yıldır internet hayatımızın bir parçası oldu ve şimdi artık bizi o kadar da heyecanlandırmıyor. 2015 yılında yeni bir sosyal ağ platformu üzerine hayallerin azaldığını görüyoruz. Zaten hayatımızda Facebook ve Twitter var ve piyasaya hükmediyorlar. En gözde geliştiriciler bile tüketici uygulamaları yapmaktan vazgeçti. Hatta artık oyun bile yapmıyorlar. Bugünlerde atomlar bitlerden daha çok rağbet görüyor. En zekiler artık açlık, trafik ya da uzaya çıkmak gibi gerçek hayat problemlerine çözüm üretmek istiyor. Startup dünyasında tabi ki internete ihtiyaç duyuluyor, elektriğe ve oksijene ihtiyaç duyulduğu gibi.

2. Startup kurucuları gençlerden oluşur.

İlk defa startup kuranların çoğu genç insanlar oluyor çünkü henüz çocukları ve kredisini ödedikleri bir evleri olmadığı için risk almaları ve kendilerini bu işe adamaları daha kolay. Fakat startup dünyasına baktığımızda en başarılı kurucuların orta yaşlı olduğunu görüyoruz.

Eğer yüksek riskli bir işe giriştiyseniz ve pazarda yeniyseniz başarılı bir şirket kurmak zor olabilir. Startup şirketlerin çoğu başarısız oluyor ve gençken çıkış tuşuna basmak o kadar da kolay değil, tabi eğer çok şanslı doğanlardan değilseniz.

TEDx’in kurucusu Krisztina Holly, startup kurucularını araştırdığında, başarılı tipik bir kurucunun 40 yaşlarında ve bu endüstride en az 6-10 yıl deneyimi olduğunu keşfetmiş.

Yani eğer startuplara yatırım yapmak istiyorsanız, gençlerden çok orta yaşlı ve deneyimli kurucuları olan startuplara yatırım yaparsanız para kazanma olasılığınız daha yüksek olur.

3. Startuplar şirindir.

Hayır startuplar şirin filan değildir, tehlikelidir. Özellikle işiniz eski kafa endüstri alışkanlıklarına dayanıyorsa ve tüm doğru karar alanları tanıdığınızı ve yaşlı insanların varlıklarını paylaştığı özel kulüplerine gittiğiniz için güvende olduğunuzu düşünüyorsanız daha tehlikelidir.

Startup kurucusu olarak genellikle iyi bir iş fikri sizi “Bu işi yapabiliyor muyuz?” gibi düşüncelere iter ve bir sonraki düşünceniz: “Neden olmasın?” olur. Startuplar geleneksel şirketlerin sinirini bozar çünkü startuplar geleneksel prosedürleri ve kuralları daima sorgular. Bunun en iyi örneğini Uber ile görebiliriz. Onlar da “Neden olmasın?” dedi ve taksi endüstrisini sonsuza kadar altüst ettiler.

Ya gerçekten startupların eski kafa endüstrilere saldırdığı bir savaştaysak? Ve iş dünyasının geleceği tehlikedeyse?

4. Startuplar sadece parayı düşünür.

Startupların çoğu çok kısa bir sürede komik bir servet elde etmeye çalışırlar. Kuusela’da 18 yıldan beri kısa zamanda hızlı para kazanmaya çalıştığını söylüyor. Çoğu zaman servet elde etmeye şirketi ile beraber çok yaklaşmış ama henüz başaramamış. Yine de çok az kişinin para için bu işi yaptığını söylüyor. Başarı o kadar çok şansa bağlı ki startup kurucusu olmaktansa poker oynayarak ya da tam zamanlı gerçek bir işte çalışarak bir servet elde etmeniz daha olası gözüküyor. Fakat yine de insanlar startup girişimlerinde bulunmaya devam ediyor çünkü bir gün bir başarı kazanma umuduna bağımlılar. İş dünyasında en parlak ve devrimci beyinleriyle düşlerinin peşinden giderek bir şeyleri değiştirmek istiyorlar.

5. Startuplar idealisttir.

“Sevdiğin işi yap, böylece para seni bulacaktır.” startup dünyasındaki en zararlı söylemlerden biri. Eğer herkes sevdiği şeyi yapmaya odaklanırsa, sıkıcı işlerin çoğu yapılmadan kalırdı. Bir startupta çalışmak genelde rutinleri hoş görmek ve hayal kırıklığına alışmak demektir. Bu duruma en uygun kişilik özelliği de durmak bilmemektir. Hiçbir zaman vazgeçmeyenler, başarılı olabilir. Ya da olamazlar.

Kuusela ve ekibi startup şirketi Hoodie Dude’un Underhood servisi ile büyük bir çıkış yapmayı umuyor. Bazı idealistler onların “gerçek” olmadığını iddia etse de başarmak istediklerini yüksek sesle dile getirmekten kaçınmıyorlar. Yıkıcı bir iş hayatı ile ilgili bilgi hizmeti oluşturmak konusunda oldukça heyecanlı olduğunu ama eğer kalbinin sesini dinleseydi büyük ihtimalle sürrealist bir kitap yazıp Amazon ormanlarında bir ağaç ev yapmış olacağını dile getiriyor.

O yüzden kendinizi aptal yerine koydurmayın. Startup girişimcileri teknoloji hippileri gibi gözükebilir ama aslında hepsi hardcore iş insanı ve işkolikler.

6. Startup girişimcileri yeni nesil rock yıldızlarıdır.

Hayır değiller. Bu startup efsanelerinin en büyüğü. Google’da “startup entrepereneur” yazıp arattığınız zaman sıkılmaya hazır olun. Karşınıza bir dolu stok fotoğrafları, ya laptop başında ya da sahnede konuşan hiçbir erkeksiliği olmayan genç adamların fotoğrafları çıkar. Aile koruma filtresine filan kesinlikle gerek yok.

Startuplar ilk defa ortaya çıktığında bazıları rock star özelliklerine sahipti. Milenyumun başında birçok parti düzenlediler ve her gün yeni bir şeyde ortaya çıktılar çünkü o zaman internet yeni bir şeydi. Şimdi ise endüstri olgunlaştı ve yavan bir hale geldi.

Startup kurucuları sık sık değerlendirmeye alınırlar. Yatırımcılar daha da profesyonelleştiler. İş analizlerini devamlı takip ediyorlar ve astronomik hedeflere ulaşamayan startup kurucularını adil olmayan sorular ile sorguluyorlar.

Startup partilerine gelirsek, bu partiler dünyanın en mutsuz partileri artık. Risk sermayesi sahiplerinin %95.8’inin erkek olduğu ve yatırım yaptıkları şirketlerin %93’üne de erkeklerin sahip olduğunu düşünürsek böyle bir endüstriden ne bekleyebilirsiniz ki? Rock yıdızı kurucular tabi ki var ama bir startup sahibi olmak rock yıldızı olmayı zorlaştırıyor.