Startup kurucuları veya startup çalışanları çeşit çeşit insandan oluşur. Fakat artık kamuoyunda startup ofis çalışanları için yeni bir algı oluşturuluyor ve bu algı kendi startup kültürünü oluştururken yeni girişimcileri çok etkiliyor. Silicon Valley gibi TV dizilerinin başarısı ve teknoloji startupları hakkında sinema filmleri bu gevşek standartlar ve büyük bireysel özgürlük kültürünü kamçılıyor ve giderek daha çok girişimci yeni işlerinde başarının anahtarının bu kültürde olduğuna inanmaya başlıyor.

Gerçekçi olmak gerekirse, bu basmakalıp startup kültürü aslında oldukça etkili çünkü çalışma saatleri esnek, çalışanlar pek çok konuda işlerinden memnun ve daha üretken, ofisler eğlenceli olduğu için daha çok insan startuplarda çalışmak istiyor. Üstelik müşterilerin de ilgisini çekiyor çünkü ofis içi politikalar daha sade ve açık, samimi sohbetler şirketi daha ileri seviyelere taşıyor. Fakat bu kültürün de diğer kültürler gibi faydalarının yanında çeşitli zararları da var. Basmakalıp startup kültürü maalesef her yeni girişim için uygun değil. Entrepreneur yazarı Jayson Demers’e göre Startup kültüründeki basmakalıp düşüncelerin 5 gizli tehlikesi var:

1. Karizmaya Bakarak Çalışan Almak

Ofis kültürü hakkında yazılmış tonlarca makalede, bize yeni çalışanları uyumluluklarına göre işe almamız söyleniyor, yani becerilerin yanında işe alacağımız elemanın kişiliği de önemli. Bu doğru bir önerme. Kişilik ve kültürel uyumluluk dikkate alınması gereken etmenler fakat yine de en önemlileri değiller.
İşe alımlarda dikkat etmeniz gereken şirketinizi başarıya ulaştıracak kişileri tercih etmeniz. Özgeçmiş, gerekli beceriler ve çalışma ahlakı, birinin masa tenisinde iyi olmasından çok daha önemlidir.  Masa tenisinde başarılı olmak artı puan kazandırabilir tabi. Sadece karizmaya bakarak eleman işe almanız takımınızı zayıflatacaktır.

2. Çok Fazla Para Harcamak

Eğlenceli ofis kültürü genelde bilardo masaları gibi oyuncakları ve açık, ferah rahatlatıcı ortamları gerektirir. Pek çok yeni girişimci bunların itibar yaratmada önemli olduğunu, müşteriler ve yeni gelen çalışanlar üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakacağını düşünür. Bu da kısmen doğru bir düşünce fakat önceliğiniz bunlar olmamalıdır. Bu tarz bir ofis, daha ürününüzü yaratmadan binlerce dolar harcamanıza neden olabilir. Eğlenceli bir ofise yatırım yapmak yerine paranızı biriktirin ve başlangıçta size gerçekten gerekecek şeylere yatırım yapın. İşin eğlence kısmı sonradan da düzenlenebilir.

3. Duygusal Kararlar Vermek

Bireysel, muhabbeti bol, tasasız bir atmosferde çalışmak stresinizi azaltır ve bir grup çalışanın patronu yerine daha çok bir ailenin parçası gibi hissetmenizi sağlar. Bu sizin için değerli bir an olabilir ama sizi duygusal kararlar vermeye iter. Sırf arkadaşınız diye yetersiz bir çalışanı işe almaktan kaçının ya da sırf ortama çok fazla baskı uyguluyor diye işinizin gidişatını değiştirmeyin.

4. Belli Belirsiz Bir Hiyerarşi Oluşturmak

Benzer doğrultuda, bu tür bir startup kültürü çalışanlar ve gözetmenler arasındaki keskin çizgilerin bulanıklaşmasını teşvik eder. Kurucu ve CEO olarak, çalışanlarınızın maaşlarını öderken atacağınız imza ile günlük işleyişte herkesin eşit oranda sesinin çıkması gibi şeyler bu kültüre hitap eder.

Çoğu zaman bu demokratik yaklaşım herkesi mutlu edecektir fakat belli belirsiz lider gemiyi idame ettirmekte bir sorun yaşadığı anda, herşey bir anda tepetaklak olabilir. Demokrasi teoride iyidir fakat işler sarpa sardığı zaman ve zor kararlar verilmesi gerektiğinde liderlik gereklidir.

5. Asıl Önemli Olanı Unutmak

Muhtemelen yeni bir iş kurarken nedenleriniz kazanç elde etmekten çok daha ötedir fakat yeterli gelir olmadan yeni girişiminiz başarılı olamayacaktır. Yani bu durumda para kazanmak asıl önemli olandır. Eğlenceli, rahat bir ofisi idame ettirirken bunu unutabilirsiniz. Asıl sorununuz aşamalı artan üretkenlikten bir anda aşamalı artan “çak bir beşlik” olabilir. İşinizi ileri götürecek asıl şeye odaklanamazsınız. Bunun olmasına izin vermeyin.

Fikrinizin zamanlaması ve gücü ile karşılaştırıldığında, mevcut startup sermayeniz, genel iş planınız ve startup kültürünüz devede kulak kalır. Hem başarılı olmak hem de takımınızı mutlu etmek istiyorsanız dikkatli davranmalısınız. Televizyonda izlediğiniz ya da haberlerde gördüğünüz şirket kültürünün tıpatıp kopyasını oluşturmaya çalışmayın, onun yerine işiniz için doğru olan kültürü oluşturmaya uğraşın. Başarılı olmanız için gerekenler ve markanızın nasıl algılanmasını istediğiniz hakkında etraflıca düşünün. Benzersiz iş girişiminizi, başkasının ofis kültürü vizyonuna ev sahipliği yaparak mahvetmeyin.

Bu yazı Fikirci Baba’nın Entrepreneur çevirisidir.