Startup finanse etmek için kredi kullanabilir ya da melek yatırımcılardan para toplama yoluna gidebilirsiniz. Fakat başlangıçta bazı şeyleri ücretsiz halledebilmeniz için internet sizin için çeşitli ücretsiz araçlarla dolu bir hazine. Bu yazıda startup kurarken işinize yarayacak 10 ücretsiz aracı listeliyoruz.

1. Square Space Logo
Ücretsiz bir logo tasarlama aracı. İlk gelen sayfada kartvizit içindeki satıra startupınız için bulduğunuz ismi yazıyorsunuz ve sağdaki semboller ve basit özellikler ile kendi logonuzu oluşturabiliyorsunuz. Özellikle bir Startup Weekend’e veya Hackathon’a katılacaksanız çok işinize yarayabilir.

2. Name App
Startup için isim üretirken bu araç ile bulduğunuz ismin alan adının alınıp alınmadığını veya sosyal profillerde bu adın alınıp alınmadığını araştırabilirsiniz.

3. Portent’s Content Idea Generator
Siteniz için içerik oluştururken kullanabileceğiniz bu araç özellikle İngilizce bilenler için çok faydalı. İçerik oluştururken bir yerde beyniniz tıkandığında konuyu buraya yazarak beyin fırtınası yapabilirsiniz.

4. Pablo by Buffer
Bu araç ile sosyal medya hesaplarınız için ücretsiz içerik resmi tasarlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay.

5. Stock Snap.io
Bu sitede ücretsiz güzel stok fotoğrafları bulabilir ve web sitenizde kullanabilirsiniz.

6. Freebbble
Bu sitede Dribbble kullanıcıları tarafından yapılan binden fazla yüksek kaliteli tasarım bulunuyor. Çoğu düzenlenebilir ve web tasarımlarında kullanılabilir.

7. Type Form
Anket, form, ödeme formları oluşturmak için bu sitedeki ücretsiz planlardan yararlanabilirsiniz. Arayüzün Türkçe dil seçeneği bulunmasa da formları Türkçe olarak hazırlayabiliyorsunuz.

8. SumoMe
Artık herkes web sitesi trafiğini artırmak için SumoMe kullanıyor. Listeler hazırlamak, ısı haritaları oluşturmak, popup email kutucukları hazırlamak için muhteşem bir araç.

9. Awesome Screenshots
Bu araç ile herhangi bir web sayfasının bir kısmının ya da tamamının ekran görüntüsünü alabilir, üzerine ek açıklamalar, yorumlar ekleyebilir ve bir tıkla arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse resimlerle iletişim kurmanızı sağlıyor. Startup ortaklarınızla yapacağınız Hangout toplantılarında bu basit araçtan faydalanabilirsiniz.

10. Startup Stash
Burası Startup kurmanıza yardımcı olacak kaynak ve araçların derlendiği bir site. İhtiyacınız olan araçların listesini bu sitede kategoriler halinde sıralamışlar. Örneğin isimlendirme kategorisi altında startupınız için isim üretmenizi sağlayarak bir dolu araç bulabilirsiniz.

Bu yazı Fikirci Baba’ın Entrepreneur derlemesidir.