Startup Meyve Atıklarını Doğal Kozmetik Ürünlerine Çeviriyor

Ödüllü startup FRUU, organik meyve atıklarından tamamen doğal ve vegan dostu kozmetik ürünler elde ediyor.

0
1097
Doğal kozmetik ürün dudak nemlendiricileri meyve atıklarından üretiliyor.

Son yıllarda sürdürülebilirlik şirketler için önem kazanmaya başladı. Pek çok şirket iş planına yeşil dostu metotlar eklemeye başladı. Bu alanda son örneklerden doğa dostu tek kullanımlık barbekü CasusGrill’i ve dünyanın ilk biyokompozit otomobili Lina’yı sizlere tanıtmıştık. Şimdi ise İngiltereli startup FRUU, sürdürülebilirliği iş planlarına ekleyerek doğa dostu üretimi bir adım daha ileri götürüyor ve tamamen sürdürülebilir maddelerden elde edilen kozmetik ürünler üretiyor.

Springwise’ın haberine göre; tamamen meyve atıklarından ürettikleri doğal makyaj malzemesi dudak nemlendiriciler, sipariş üzerine elde hazırlanıyor ve satın alındıktan bir hafta üçünde kullanıcıya gönderiliyor. Böylece satılmayan ürünlerin stokta ziyan olmasının da önüne geçilmiş oluyor. Ürünler 15’ten fazla organik meyve çeşidinden üretiliyor. Doğal kozmetik ürün dudak nemlendiriciler meyve atığının işlenmesi ile elde edilen yan ürünler olduğu için meyve çiftçilerine de ek bir gelir sağlanmış oluyor.

Avokado, nar ve misket limonu gibi uç alternatiflerin de dahil olduğu birçok koku seçeneği sunan dudak balsamı hayvanlar üzerinde test edilmiyor. Dolayısı ile tamamen vegan dostu ve PETA onaylı. FRUU karının bir kısmını doğanın korunması için doğal hayatı koruma vakfı WWF’ye bağışlıyor. Şirket ayrıca, yardım satışları için ürünlerini perakende fiyatına sunmaktan mutluluk duyuyor, bağış toplama ertesi satılmayan ürünleri de geri satın alıyor. Şirketin sahibi Terence Chıng, geçtiğimiz günlerde The Formations Company Girişimcilik Ödülleri 2017’de ilk ödülünü aldı.

Dudak nemlendiricinin fiyatı 3,99 Pound, kargo ise sadece 99 Peni. Tabi ki kargo ücreti sadece İngiltere için geçerli, Türkiye için kargo ücreti 2,48 Pound. Ayrıca FRUU ürünlerini Sheffield, Nottingham, Worcestershire ve Birmingham’da bulunan eczanelerde de bulabilirsiniz.

Peki siz kozmetik ürünleri alırken hayvanlar üzerinden denenmemiş olmasına ya da doğal olmasına ne kadar dikkat ediyorsunuz?

Web sitesi: FRUU