Startup Yarışmaları ve Sağladığı Faydalar

Farklı perspektiften yaklaşımlara ve uzmanlara ulaşmayı sağlaması açısından startup yarışmaları büyük bir fayda sağlıyor.

0
675
Startup yarışmaları ve sağladığı faydalar

Girişimciler şirketlerini geliştirdikçe, startup yarışmaları onları yeniliğe teşvik ediyor ve gelecek vadeden girişimlere fon sağlamalarına olanak veriyor.

Birçok startup yarışması geleneksel teknolojinin çok ötesindedir: Eğer iyi bir fikriniz varsa, birileri sizi dinlemek isteyecektir. Dolayısıyla pek çok startup, bu yarışmalara fon elde etme aracılığı ile katılır. Farklı perspektiften yaklaşımlara ve uzmanlara ulaşmayı sağlaması açısından startup yarışmaları büyük bir fayda sağlıyor.  Ayrıca genç şirketler, girişimlerinin ilerlemesini sağlayacak hedef kitleler önünde kendi markalarını oluşturma becerisi kazanıyor.

Elbette finansman sağlamak için uzun bir yol gitmelisiniz fakat yarışmalar da size marka değerini oluşturacak diğer önemli pazarlama imkanlarını sağlayacaktır.

Mashable yazarı ve Saint-Gobain/CertainTeed Corporation genel başkan yardımcısı Minas Apelian’a göre Startup yarışmaları size üç şekilde fayda sağlayabilir

1. Başkasının Marka Değerinden Faydalanmak

[quote_center]Startup yarışmalarını düzenleyen şirketler genellikle kendi alanlarında lider şirketlerdir.[/quote_center]

Startup yarışmalarını düzenleyen şirketler genellikle kendi alanlarında lider şirketlerdir. Bu kurulu şirketlerin marka değerleri hedef kitlelerin gözünde çoktan yerleşmiştir. Bu tanınmış markalar, girişiminizin ilerlemesi için bir ödül ile kefil olduklarında; hedefinizin bu büyük şirketle bir sinerji oluşturduğu anlamına gelir. Bu da hedef kitlenizin ve yatırımcıların girişimizin amacını daha iyi anlamasını sağlar. Bu şekilde itibarınızı güçlendirdiğinizde, yatırımcılar, küçük girişimciler topluluğu, medya ve daha fazlası için çekici bir yatırım haline gelirsiniz.

2. Pazarlama Uzmanlarına Ulaşmak

Bir girişimci olarak pek çok göreviniz olmalı. Fiziksel ürün ve gelir tablosu sonuçları genellikle marka gibi “daha yumuşak” alanların önüne geçer. Fakat, belli bir noktada, markanızın verdiği mesajın kalitesi de önem kazanmaktadır.

[quote_left]Startup yarışmalarının geçmeniz gereken kilometre taşlarını ıskalamanıza neden olmadığından emin olun.[/quote_left]

Startup yarışmalarının geçmeniz gereken kilometre taşlarını ıskalamanıza neden olmadığından emin olun. Bu yarışmalar, işinize yeni ve farklı bakış açılarından yaklaşmanızı sağlayacak uzmanlara ulaşmanızı sağlar. İlk önce rehberlik ve danışmanlıkta size uzun vadede yarar sağlayacak pazarlama ve iletişim uzmanları, marka hakemleri ve organizatörleri ile etkileşime girmeye çalışın.

3. Yeni Bağlantılar Kurmak

Tanıştığınız herhangi bir girişimci size, başarıya giden yolun toplantılarda tesadüf karşılaşmalardan ve faydalı bağlantılardan geçtiğini söyler. Bir startup yarışmasında büyük bir şirketle bağlantı kurarak, sadece yakın gelecekte değil, tüm iş hayatınız boyunca size büyük fırsatlar sunacak bir işbirliği içine girebilirsiniz.

Yarışmalara katılmak, dünya genelinde profesyonel ve kişisel ağınızı genişletmenize yardımcı olacak üst düzey liderler ve fikir liderleri ile tanışmak için harika bir yoldur. Bu tür ilişkiler geliştirmek, startupların personel sayısını artırmasını, platformunu geliştirmesini, pazarlama ve satış kanallarını genişletmesini sağlar. Bu yeni bağlantılar ile sürekli irtibat halinde kalarak, son hedefinize ulaşırken size yardımı dokunacak yeni bağlantılar kurabilir ve alanınızda neler olup bittiğini öğrenebilirsiniz.

[quote_center]Bir startup yarışmasında büyük bir şirketle bağlantı kurarak, sadece yakın gelecekte değil, tüm iş hayatınız boyunca size büyük fırsatlar sunacak bir işbirliği içine girebilirsiniz.[/quote_center]

Uluslararası yöneticiler ile bağlantı kurmanızı sağlamanın yanı sıra yarışmalar, aynı zamanda sizin gibi birçok zorlukla boğuşan diğer yeni girişimciler ile tanışma şansı doğuruyor. Sonuçta diğer yarışmacılar da işlerini büyütmeye çalışıyor olacaklar.

Eğer bir startup yarışmasına katılmayı düşünüyorsanız, büyük resmi gördüğünüzden emin olun. Pazarlama, iletişim ve piar ile işinizi büyütün ve böylece sınırlarınızı genişletin ve kitlenizi artırın.

Bu yazı Fikircibaba’nın Mashable çevirisidir.