Artık bilgiye çok kolay ulaşabiliyoruz. İnternet sayesinde parmaklarımızın ucunda uçsuz bucaksız bir kütüphane var. Dijital dünya, evden dışarı adımımızı atmadan kafamızdaki soru işaretlerini gidermemizi sağlıyor. Üstelik bununla kalmayıp sürekli kıtalar ve ülkeler arası bağlantılar ve işbirlikleri kurmamızı da sağlıyor. Dijital çağda bilgiye ve kişilere erişim kolaylaştıkça, startupların kabuklarından çıkıp fiziksel olarak teknoloji konferanslarına katılmaları sizce hala mantıklı mı?

Mashable, Tech in Asia bölümü yazarı Louisa Chiew’e göre evet mantıklı. Louisa startupların neden teknoloji konferanslarına katılması gerektiğini 5 maddede sıralıyor:

1. Inovasyon için ilham almak

Teknik becerilere startup ekonomisinde daha çok saygı duyulabilir fakat startuplar hala inovasyon üzerine kurulu bir endüstri olmaya devam ediyor. Şüphesiz ki başarılı bir startupın sırrı saatlerini market araştırmasına, kullanıcı testlerine harcamak ve doğru zamanda doğru yerde olmak. Fakat bunların hepsi gerçek bir soruna harika bir çözüm bulmak için geliştirilen bir fikir ile başlıyor. Maalesef ilham tohumlarının ekilmesi evinizin karanlık köşelerinde ya da ofis bilgisayarının beyaz ışığında olmuyor.

Diğer yandan teknoloji delisi bir grup insanla aynı odada bulunmak size bir şeyler kazandırabilir. Teknoloji konferansları insanların beraber düşündüğü ve benzersiz bakış açılarını ve deneyimlerini paylaştıkları yerlerdir. Kim bilir, belki de görünüşte masum bu konuşmalardan büyük bir fikir doğurabilirsiniz.

2. Ekosisteme dahil olmak

Muhtemelen, startupınızı tek başınıza inşa etmek istemiyorsunuzdur. Teknoloji konferansları, beyin fırtınası ve iş birliği yapabileceğiniz ve ortak bulabileceğiniz ideal ortamlardan biridir. Muhtemelen son prototipinizi herkese göstermeye, aklınızdaki fikir için geri bildirim almaya veya fon elde etmeye can atıyorsunuz. Teknoloji konferansının en güzel yanı, aradığınız insan muhtemelen orada sizi dinlemek için bekliyor olacak. Arkadaşlar ve yeni bağlantılar edinmek için bu fırsatı kullanın. Küçücük bir muhabbet bile size uzun vadede fırsatlar sunabilir.

3. Kendini tanıtmak

Yeni bağlantılar kurmak şu an listenizin en üst sırasında bulunmasa bile, isminizi orada tanıtmanın size bir zararı dokunmaz. Teknoloji konferansları alanınızda sizi uzman konumuna getirecek bir dolu fırsat sunuyor. Konferans biletleri maalesef uzun olmuyor ama konferanslara aktif bir şekilde katılarak harcadığınız paranın çoğunu başka yollarla geri kazanabilirsiniz. Eğer tanıtmanız gereken bir girşiminiz varsa hiç durmayın katılın. Bir jüri grubunun önünde canlı sunum yapabilirsiniz, neden olmasın? Bunun açacağı kapılar sizi şaşırtabilir.

4. Cinnet geçirmemek

Konferanslara katılmak zor iş ama yalan yok, tek işiniz de bu değil. Konferansları saatlerce masa başında çalıştıktan sonra nefes almak ve biraz rahatlamak için geçerli bir bahane olarak kullanabilirsiniz. Konferanstan sonra gün boyunca tanıştığınız insanlar ile takılıp daha hafif konular tartışmak ve gülmek mükemmel bir fırsat olabilir. Çünkü devamlı çalışır ve eğlenmek için fırsat yaratmazsanız, hayatınız monotonlaşır ve verimsiz bir hal alır. Cinnet filmindeki Jack’e dönüşmek istemezsiniz herhalde?  Ve bu, dinamik startup endüstrisinde en son isteyeceğiniz şey olur.

5. Daima ilerlemek

Yukarıda sıralanan maddelerin hepsi önemli olsa da en önemlisi konferanslara katılmaktır, sadece katılmak. Teknolojinin sınırları asla evde oturup kitaplara ve son kullanıcı trendlerine bakmaktan başka bir şey yapmayan bireyler tarafından aşılmamıştır. Bu yola çıkarken muhtemelen coşkulu ve çılgın fikirlerini etrafa yaymaya hevesli girişimciler için endüstrinin emektarları tarafından sarf edilen önerilerden ve tavsiyelerden payınızı almışsınızdır. Sahneye yabancı olsanız bile ya da üçüncü startupınızı kuruyor olsanız dahi teknoloji konferanslarında, öğrendiklerinizi öğretmek ve teknoloji toplumunu yüceltmek için daima sizin için yer olacaktır.

Sonuç olarak evet, teknoloji konferanslarında fiziksel olarak bulunmak dijital çağda bile oldukça geçerli mantıklı bir hareket. Oraya sosyal çevrenizi genişletmek, startupınızı büyütmek ve eğlenmek için mutlaka ama mutlaka gidin. Böylece hep beraber daima ilerleyebilirsiniz.

Bu yazı Fikirci Baba’nın Mashable çevirisidir.

[quote_box_center]Benzer yazı: Startup yarışmaları ve sağladığı faydalar[/quote_box_center]