Su yüzeyinde çalışan interaktif ekran

0
1888

[dropcap]D[/dropcap]ijital görüntüleme araçlarının geliştirilmesiyle birlikte akıllı telefonlardan tabletlere hayatımıza bir çok yararlı cihaz girdi. Şimdi ise Japon araştırmacıların geliştirdiği AquaTop sayesinde banyo keyfine düşkün kullanıcılar, su yüzeyinde yansıtılmış bir ekrana sahip oluyor. Şimdi sıkı durun; AquaTop sadece görüntüleme görevi görmüyor, aynı zamanda interaktif ekran görevi görerek bir tabletin işlevlerini de içinde barındırıyor.

Tokyo Electro-Communications Üniversitesi‘nde çalışan bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen AquaTop; tuzlu suyun bulanıklığından faydalanarak su yüzeyini projeksiyon perdesi gibi kullanıyor. Su yüzeyinde çıkan görüntü aynı zamanda tıpkı bir dokunmatik ekran kullanılır gibi kontrol edilebiliyor. Ayrıca yüzeyde çıkan tüm ekranlar suyun hareketine göre de yer değiştirebiliyor. Ne demek istediğimizi yukarıdaki videodan daha net bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Japonlar banyoda uzun süre kalıp, içeride oyalanmak için tabletlerini yanlarına alıyorlar. Bu tip elektronik cihazların da su ile etkilişim halinde olmaları; hem cihaz hem de kullanıcı için tehlike oluşturuyor. Tüm bunlar düşünülerek geliştirilen AquaTop, ilk aşamada oyun ve film amaçlı olarak tasarlanmış. Ancak cihaz ile bir bilgisayar ekranının nasıl kontrol edilebileceği de yukarıdaki videoda gösteriliyor.

Sizin de aklınızda benzer inovatif iş fikirleri var mı?

Web sitesi: uec.ac.jp