Sualtı Restoranında Balıkları İzleyerek Yemek Yiyebilirsiniz

Norveçli mimarlık firması Snøhetta, balıkları izleyerek yemek yiyebileceğiniz Avrupa’nın ilk sualtı restoranını tasarladı.

0
1888
Su altı restoranında balıkları izleyerek yemek yiyebilirsiniz.
Su altı restoranında balıkları izleyerek yemek yiyebilirsiniz.

Norveçli mimarlık firması Snøhetta, balıkları izleyerek yemek yiyebileceğiniz Avrupa’nın ilk sualtı restoranını tasarladı. Under isimli restoran, Norveç’in güney ucunda yer alan Båly köyünün yakınında, Lindesnes’in engebeli, sarp kıyı şeridinde denize yarı batık şekilde tasarlandı. Yapı, yüzeyin beş metre altındaki deniz yatağına gömülü halde bulunuyor ve Norveç’in fırtınalı deniz koşullarına dayanacak şekilde inşa edilmiş. Kalın pleksiglas camlar, misafirlerin değişen mevsim boyunca deniz yatağını izleyebilmesine olanak sağlıyor.

Restorasyonun yapımında kullanılan malzemeler, sadece estetik nitelikleri için değil sürdürülebilir olmasına dikkat edilerek seçildi. Yapının kendisi, midyelerin yapışabilmesine olanak sağlayan sert bir beton kabukla kaplandı. Springwise’ın haberine göre; zamanla binanın, yerel okyanus ortamının temizlenmesine yardımcı olan suni midye resifi haline gelmesi planlanıyor. Restoran müdavimleri, Norveç sahili boyunca denizin biyolojik çeşitliliğinin öyküsünü anlatan bilgilendirme tabelaları ile çevrili bir sahil yolundan restorana yürüyecek. Binanın içine girince, su altı restoranı üç seviyeden oluşuyor: ilk giriş seviyesinde yer alan dalga havuzu, onun bir altında yer alan, kıyı şeridi ile okyanus arasındaki geçişi işaret eden, şampanya barı ve en alt seviyede ise 11 metreye 4 metre ölçülerinde panoramik pencerenin önünde masaların yer aldığı yemek alanı bulunuyor.

Su altı restoranında balıkları izleyerek yemek yiyebilirsiniz.
Su altı restoranında balıkları izleyerek yemek yiyebilirsiniz.

Baş şef Nicolai Ellitsgaard, sualtı restoranında tamamen yerel malzemelerle yemek yapmayı planlıyor. Ayrıca su altı restoranı, deniz biyolojisini incelemek için bu alanı kullanmak isteyen araştırmacılara da kapısını açacak. Disiplinler arası araştırma ekiplerinden, balık ve kabuklu deniz ürünlerinin gelişmesini sağlayacak en uygun koşulların yaratılması konusunda da yardım istenecek.

Doğa ile iç içe tasarımlarda daha önce yumurta şeklinde mobil ekolojik ev Ecocapsule ve Hollandalılar tarafından tasarlanan gezici kır ofisleri KantoorKaravaan haberlerini paylaşmıştık. Sizin aklınıza İnsanları doğa ile buluşturan başka girişim fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: under.no