Tasarım Projesi ile Gençler Bölgelerini Geliştiriyor

The Building Hero Project gençlerin toplum iyileştirme projeleri yönetmek için gereken en son teknoloji ekipmanlara erişimini sağlayan bir tasarım liderlik projesidir.

0
922
Gençleri Eğiten Tasarım Projesi

Dünya her zaman tamir eden, geliştiren ve yenileyen üretici ve yapıcılara ihtiyaç duyacaktır. 3D yazıcı gibi cihazlar yaratıcı insanların yaratımlarını hayata geçirmesini kolaylaştırsa da çoğunlukla genç ve yoksul insanlar bu tür cihazlara kolay kolay sahip ulaşamıyor. Neyse ki son zamanlarda toplumun modern aletlere ulaşmasını kolaylaştıran bir dolu girişimle karşılaşıyoruz. Philadelphia’da başlatılan bu proje kar amacı gütmeyen klasik toplum projesinden çok Etsy sitesinde el yapımı ürünler satarak kendi kendini finanse eden bir proje.

The Building Hero Project bir üretici topluluk alanı olan The Department of Making and Doing tarafından yürütülmektedir. Bu sayede topluluğun daha önceki gelişim projelerine katılan gençlerin çeşitli ekipmanları kullanarak tasarım ve üretim yeteneklerini geliştirmeleri sağlanıyor.

The Building Hero projesi geçen sene kendi kendini finanse etmek amacıyla Etsy Shop web sitesi üzerinden başlatıldı. Bu çevrimiçi dükkan kendi öğrencilerinin tasarladığı ve ürettiği lamba, takı, tabure gibi yenilikçi ve güzel birçok ürünü satıyor. Bu ürünlerin satışından sağlanan gelir ile katılımcılara öğrenme ve diğerlerine öğretmek için ödenen saat başına 14 USD karşılanıyor. Öğrenciler daha sonra burada geliştirdikleri yeteneklerle yerel bölgelerinde kendi toplumsal projelerini yürütüyorlar. Etsy Store kullanıcıları tarafından yürütülen bir site ve kullanıcılar yeni katılanların işletme ve girişimcilik yetenekleri kazanmasına yardımcı oluyor.

Sizce benzer bir proje Türkiye’deki şehirlerde de yürütülebilir mi?