26 yaşındaki Kuniako Sito ve ekibi Cocoa Motors, lityum pillerle çalışan, laptop büyüklüğünde ve kaykayı andıran kişisel ulaşım aracı WalkCar’ı  geliştirdi. Alüminyumdan üretilen ve yaklaşık 3 kilo ağırlığındaki WalkCar, hava koşullarına bağlı olarak iç mekan veya dış mekan ulaşım aracı olarak kullanılabiliyor. Göründüğünden daha güçlü olan kişisel ulaşım aracı, 120 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor ve bir tekerlekli sandalyeyi itebilecek kadar güçlü. Üç saat şarj sonunda 12 kilometreye kadar olan yolu saatte 10 kilometre hıza gidebiliyor.

Geliştiricisi Saito, bu ulaşım aracının kullanımının çok kolay olduğunu söylüyor. Sürücü WalkCar’ın üstüne çıktığı anda araç hareket etmeye başlıyor ve üstünden indiği anda da duruyor. Sürerken yön değiştirmek için sürücü gideceği yöne ağırlığını vererek yön değiştirebiliyor. En güzeli ise park yerine ihtiyacınız olmaması çünkü WalkCar’ı kullanmadığınızda çantanızda taşıyabiliyorsunuz.

Saito bu fikrin, mühendislik masterı sırasında elektrikli araba motorları üzerine çalışırken aklına geldiğini söylüyor. Saito, kişisel ulaşım aracı WalkCar’ın Segway ve Toyota’nın Winglet’i gibi hantal cihazlardan daha başarılı olacağı konusunda kendisine güveniyor.

Sonbaharda kitlesel fonlama sitesi Kickstarter kampanyasını başlatacak olan WalkCar’ı edinmek isteyenler yine aynı site üzerinden yaklaşık 800 USD ödeyerek cihazın ön siparişini verebilecekler. Ürün gönderimlerinin ise 2016 baharında yapılması planlanıyor. Yukarıdaki videoyu izleyerek WalkCar’ın nasıl çalıştığını daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Sizin de aklınıza mühendislik harikası yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: cocoamotors.com